Bývalý vojenský areál – budova, část lesa a skála se nacházejí v odlehlé lokalitě Homolka (mezi Řisuty a Hvězdou) zčásti na soukromém pozemku a dílem náleží městu Slanému. To ho získalo bezúplatným převodem od armády.Kvůli tomu, že Slaňáci měli před několika lety záměr vybudovat na tomto místě buď skautskou klubovnu nebo takzvaný objekt N pro nepřizpůsobivé obyvatele, zvedla se mezi Řisutskými tehdy vlna odporu. Ve své poklidné obci nic podobného nechtěli.

Přestože několik let žádali Řisutští Vojenskou ubytovací správu v Litoměřicích, aby získali alespoň část areálu, přednost dostalo nakonec město Slaný, které se až dosud o budovu ani část volného pozemku nestaralo.

Až do letošního roku na odlehlé Homolce dávali maximálně lišky dobrou noc a navštěvovali ji leda ti, kteří tam potají vyváželi odpadky. Lidem z Řisut byl areál kvůli tomu dlouhodobě trnem v oku. V poslední době se ale daly věci do pohybu. Nepořádek a odpadky zmizely. Přesto mají Řisutští strach nanovo. Jistí manželé ruské národnosti totiž před nedávnem část areálu odkoupili a chystají zde svůj záměr.

To se ale nově stalo pro podezíravé a nedůvěřivé lidi kamenem úrazu. Majitelka části pozemku ho zhruba před třemi měsíci prodala manželům Filonovým pocházejícím z Ruska a kvůli tomu začali mít obyvatelé Řisut strach, aby se Homolka náhodou neproměnila v ubytovnu pro zahraniční dělníky či bezdomovce. Manželé Filonovi požádali navíc Slaný o odprodej nejen zmíněné chátrající stavby, ale i zbytku areálu, aby bylo území o rozloze zhruba tří hektarů kompletní.

„Nejvíce ze všeho nám vadí to, že Slaný si tyhle záležitosti vyřizuje bez ohledu na náš územní plán. Tři roky jsme na něm dělali a teď bychom ho kvůli jejich rozhodnutí měli změnit? Je to vůči nám bezohledné a nelíbí se nám to. Navíc zmíněná lokalita se nachází na hranici Chráněné krajinné oblasti Džbán. Pokud se výstavba povolí, mám obavy, že by se potom některé věci mohly vymknout kontrole. V místě navíc není vodovod ani kanalizace,“ vyjádřil svoje pocity bývalý starosta Řisut Miloš Šlajchrt.

Jeho slova podpořila i současná starostka Jitka Ryšavá, která trvá na tom, že do odsouhlaseného územního plánu skutečně další dva roky zasahovat nechtějí.

„I naši stávající obyvatelé mají jisté požadavky na změnu dokumentu a musejí také čekat. Pravdou je, že Filonovi nám svoji představu nastínili a tvrdí, že zde chtějí bydlet pouze se svými dětmi. Na Homolce už vlastníma rukama dokonce odklidili spoustu nepořádku,“ vyjádřila se k problému starostka, která se ale zároveň netají tím, že je potřeba získat především oboustrannou důvěru.

Manželé Filonovi jsou v případě nedomluvy s obcí řešit věc právní cestou. Kladenský deník se pro bližší objasnění jejich záměru na Homolce obrátil přímo na zmíněnou ruskou rodinu. Podle vyjádření Natálie Filonové mají manželé zájem v místě vybudovat rodinný dům, nikoli ubytovnu či jinou provozovnu.

„Pokud statik nenařídí zbourat někdejší vojenský objekt s číslem 119, rádi bychom ho opravili na bydlení. Záleží na tom, jak brzy začneme. Pokud bychom měli čekat další dva roky, je to špatné. Musíme hájit svoje zájmy a majetek, stejně jako čest našeho jména,“ řekla Natália Filonová.