Podle ohlasu příchozích se večer opět povedl. „Bylo to úžasné setkání s člověkem, který se v osmnácti letech kvůli své víře a odporu k válce a násilí, místo na vojnu, kde se učí zabíjet, on, rodák z jižního Slovenska z maďarské rodiny, rozhodl odejít přes Jugoslávii a Itálii do USA.

Vyprávění podal vzácný host vtipně a úsměvně, i když cesta do vytouženého světa byla svízelná. Když osmnáctiletého chlapce adoptovala americká rodina v Pensylvánii, ubírala se jeho cesta přes třísměnnou práci ve sklárně k vyučení kadeřníkem.

K profesi fotografa, vytoužené od čtrnácti let, byl pak už jen krůček," popisuje návštěvnice Sylvia Klánová z Plzně.

Večerem provázel moderátor Jiří Vaníček, který rozmanitými otázkami odhaloval životní cestu i lesk Roberta Vano – člověka otevřeného více národům i jazykům, ctižádostivého, který šel za svým vysněným cílem až do jeho uznání, úspěchu i ocenění.

Nyní připravuje knihy – Fotografie nemusí být ostrá (leda v lékařství). Ozdobou večera byla klavírní hudba Marcela Javorčeka.

Do křesla pro hosta se už v pondělí v 18 hodin posadí další osobnost. Pozvání do Lidické galerie přijal režisér, dokumentarista a cestovatel Petr Horký.