Nebezpečná móda se šíří mezi rodiči malých dětí. Někteří z nich totiž z různých důvodů odmítají nechat svoje potomky očkovat hexavakcínou, která je povinná a chrání dítě před šesti závažnými nemocemi.


Přesto, že za ni sami nezaplatí korunu, jejich důvody se různí: od příliš nízkého věku dítěte pro očkování až po obavu z vedlejších účinků, nebo jednoduše neuznávají konvenční metody léčby. Podle pediatrů je sice většina rodičů rozumná, ale už i tady se někteří lékaři s odmítavým rozhodnutím rodičů setkali, a to i přesto, že jim za ně může hrozit pokuta až do výše deseti tisíc korun.


„V ordinaci mám jedno dítě, jehož rodiče toto očkování odmítají. Argumentují přitom tím, že odjíždějí do ciziny, kde není povinné, což je sice pravda, ale z mého hlediska je to naprosto nezodpovědné. Vůbec si neuvědomují, že například v loňském roce se tu černý kašel začal znovu objevovat a dokonce v jeho důsledku došlo i k úmrtí,“ uvedla kladenská pediatrička Blažena Hubková.


„Když malé dítě dostane některé z šesti nemocí, proti nimž hexavakcína působí, je to opravdu vážný stav. Argumenty následků jsou podle mě neopodstatněné. S žádnými vedlejšími účinky jsem se zatím nesetkala, a i kdyby, je to lepší, než když dítě skutečně onemocní,“ řekla Hubková s tím, že podle jejího názoru se ze strany rodičů jedná o sobectví a chtějí se pouze vymykat.


„Tak jako se vrátil černý kašel, mohl by to příště být třeba záškrt, a to by se pak tito rodiče divili,“ poznamenala. „Vždy jsem na straně dětí a tak jednoznačně tvrdím, očkovat. Proto jsem tento případ ohlásila hygieně,“ dodala lékařka.


Hexavakcína přitom děti chrání také před tetanem, žloutenkou typu B, dětskou obrnou a dalšími chorobami. Očkuje se dětem ve věku od třech měsíců celkem ve čtyřech dávkách. První je podána právě ve čtvrt roce, další dvě vždy o měsíc později a poslední v 18 měsících. Vzhledem k této kontinuitě, může celý proces narušit i výpadek vakcíny na trhu, tak tomu bylo například na počátku ledna. Nyní už je ale opět k dostání.


„Žádné velké potíže při jejím výpadku nebyly, očkování se dá o něco posunout. Teď se tedy doočkovávají děti, které už mají několikátou dávku a termín prvního očkování se trochu posunul,“ uvedla vedoucí oddělení epidemiologie Územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Kladně, Miroslava Halwigerová.


„V minulosti jsme řešili jen několik takových případů a právě i rodiče od doktorky Hubkové. Ti odjeli do Austrálie tudíž na ně teď žádná páka není. Za sebe ale mohu očkování také je doporučit. Kontraindikace jím vzniklé jsou ve srovnání s nemocemi zanedbatelné,“ řekla Halwigerová a sdělila, že zmíněným černým kašlem na Kladensku vloni onemocněli čtyři lidé, z čeho tři byly děti.


„S tím, že by rodiče hexavakcínu odmítali, jsem se zatím nesetkala, očkování rozhodně doporučuji,“ uvedla praktická lékařka pro děti a dorost Lenka Reiterová z Kladna-Švermova.


„Dříve jsme používali pouze tetravakcínu, která obsahovala méně šetrnou složku proti černému kašli než je ta současná, takže se mohly vyskytnout reakce na očkování, ale teď už je to jen výjimečné. Ani reakce ale není důvodem, abychom vakcínu nepodali, nebo jen tu, jež složky proti černému kašli neobsahuje. Ta určena jen pro zvláštní případy a používá se například u pacientů s neurologickými potížemi,“ doplnila Reiterová.


Podle jejích slov se tak v některých případech mohou osmačtyřicet hodin po očkování objevit výšené teploty nebo lokální zarudnutí v místě vpichu. Tyto příznaky ale brzy odezní.