Město Kladno bude v prvních měsících hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Vedení kladenské radnice chce návrh rozpočtu pro rok 2019 předložit na lednovém zasedání. „Připravujeme prioritně vyrovnaný rozpočet, schválit bychom jej chtěli v lednu. Pokud se to nestihne, tak poté až v březnu,“ nastínil možnosti primátor Kladna Dan Jiránek.

Stěžejními prioritami v chystaném rozpočtu jsou opravy komunikací a chodníků, dále potom podpora školství. Podle primátora bude následující rok pro řidiče velmi náročný a řidiči se musí obrnit trpělivostí. „Prioritou jsou opravy komunikací a chodníků, ale jsme nyní dosti limitováni, jelikož město dlouhodobě odsouvalo opravy silnic ve správě ŘSD (pozn.red. Ředitelství silnic a dálnic) a také Středočeského kraje,“ uvedl Dan Jiránek.

Primátor přiznal, že nerozumí tomu, proč musela být například posunuta oprava padajícího mostu (pozn.red. Čelakovská ulice směr Praha) jen proto, aby mohla být opravena ulice Pražská. „Oprava mostu by se měla realizovat v příštím roce a stejně tak by chtěl Středočeský kraj zrekonstruovat ulici Generála Klapálka a Milady Horákové. I přesto, že jsou silnice naše veliká priorita, tak se budeme snažit, aby se ve městě vůbec dalo jezdit. Obávám se, možná v kombinaci s opravou křižovatkou na Fialce, že to bude znamenat naprosto drastické omezení dopravy ve městě. Spíše se tak budeme snažit vyhnout tomu, aby město ještě nepřilévalo olej do ohně,“ poznamenal Dan Jiránek s tím, že bude nutná maximální koordinace právě s ŘSD a Středočeským krajem.

Nové vedení kladenské radnice chce také více podporovat školství. Stejně tak k rozpočtu připravuje pravidla pro přidělování dlouhodobých grantů a také participativní rozpočet, díky němuž si obyvatelé budou moci sami rozhodnout, který z připravených projektů by chtěli realizovat prioritně a podobně. V těchto případech však není vůbec jisté, zda budou spuštěny ihned v následujícím roce.

Zejména u dlouhodobých grantů musí město dodržet zákonné lhůty – jako například delší čas pro jejich vypsání a následnou přípravu žádostí klubů. Primátor Jiránek tak uvažuje o tom, že by v roce 2019 mohl fungovat kombinovaný systém – tedy kluby by dostaly peníze na první pololetí, od druhého pololetí by se pak spustil nový systém dlouhodobých grantů. „Anebo si řekneme, že to nebudeme šít horkou jehlou a spustíme nový systém až v roce 2020,“ podotkl Jiránek.

Změna grantového systému pro sportovní kluby je z pohledu kladenské radnice nutná kvůli tomu, aby kluby měly peněžitou jistotu na více let.

Co se týče participativního rozpočtu, zatím není jasné, kolik peněz na něj radnice vyčlení. Primátor však určitou představu má. „Líbila by se mi částka 15 milionů korun. Budu tuto částku i prosazovat, ale musí to hlavně umožnit rozpočet města, zatím přesně nevíme. Ale částka 15 milionů korun se mi líbí,“ dodal.

Zastupitelé města Kladna se sejdou 21. ledna od 16 hodin ve velkém konferenčním sále objektu Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na Sítné v Kladně.