Zatímco vládnoucí koalice ve složení ODS, Kladeňáci, hnutí ANO a SPD považuje nulovou toleranci hazardu za správný krok, opozice v čele s Volbou pro Kladno (VPK) zrušení regulační vyhlášky a její následné nahrazení za zákazovou kritizuje. I tak by mělo být nejpozději v roce 2021 Kladno bez hazardu.

V současné době je na katastrálním území města Kladna povoleno 32 adres, kde je možné provozovat výherní hrací automaty a videoloterijní terminály. Od roku 2021 to ovšem nebude možné ani zde. Od 1. ledna začne platit vyhláška zakazující hazard na celém území města Kladna. Herny ale s příchodem nového roku ihned nezaniknou kvůli platným licencím.

„Velká většina povoleních byla vydána v říjnu těsně po konání voleb, kvůli tomu tak herny budou mizet postupně, a to nejpozději do října roku 2021,“ vysvětlil primátor města Dan Jiránek (ODS) s tím, že během této doby bude chtít město diskutovat se zástupci heren a vše postupně ladit.

Vedeni radnice si od nulové tolerance hazardu slibuje potlačení kriminality, která je s hazardem nepochybně spojená. Město Kladno sice přijde v rozpočtu o částku zhruba 80 milionů korun, ovšem radnice tvrdí, že se s postupným výpadkem peněz dokáže vypořádat. Primátor Dan Jiránek se pak domnívá, že peníze, které hráči prohrají, mohou utratit jinde. V Kladně se například jedná o částku zhruba půl miliardy.

Naopak podle opozice a zástupců heren zákazová vyhláška přinese opačný efekt. Tedy tím, že v městě budou zakázány herny vznikne „podhoubí“ pro nezákonné herny s kvízomaty. „Když dnes slýchám, že na hazard je nabalena nějaká kriminalita, pak od ledna je to přesně naopak. Policie navštěvuje herny, protože chce většinou záznamy z kamer, které snímají okolí heren, komunikace a často se pak daří objasnit například menší nehody v okolí,“ uvedl Stanislav Brunclík z České komory loterijního průmyslu České republiky s tím, že na úrovni státu je herní průmysl tvrdě regulován.

„Kamenné herny nepředstavují rozhodně žádný problém. Nulová tolerance ale vede ke vzniku nelegálních heren, takzvaných kvízomatů. V Brně platí nulová tolerance, jedná se ovšem o takové malé Las Vegas v České republice a to z pohledu zásahů proti nelegálním hernám. To samé se děje v Českých Budějovicích. Nikdo s tím nedokáže ale nic udělat,“ nechal se slyšet Brunclík.

Schválení zákazové vyhlášky razantně odmítl i bývalý primátor a současný lídr opozice v Kladně Milan Volf (VPK). „V praxi nulová tolerance znamená otevření dveří pro černé herny a kvízomaty, na které se nevztahuje žádná zákonná regulace. Tedy mohou zde hrát všichni, a to bez registrace, bez kontroly. Je zcela zřejmé, že se jedná o hloupý a populistický krok, a to v okamžiku, kdy město Kladno nemá s hazardem žádné problémy,“ prohlásil Volf.

Proti zákazové vyhlášce vystoupila i zastupitelstva města i Martina Poljaková zastupující společnost vlastníci dvě kasina v Kladně. Podle ní bude muset společnost v případě schválení zákazové vyhlášky přehodnotit postoj týkající se finanční podpory klubů ve městě. Navíc zástupkyně kasin vyzvala radnici k jednání u stolu.

„Investovali jsme zde až 70 milionů korun. Začali jsme v Kladně podporovat kulturní a sportovní život, hlavně pak volejbal a hokej. Pokud schválíte zákazovou vyhlášku, dojde ke zmaření 70 milionové investice. Museli bychom následně také přehodnotit postoj týkající se podpory klubů z pochopitelných důvodů. Žádám tedy o schůzku nutnou k ochraně našich investic,“ sdělila Poljaková.

Podle primátora Jiránka prostor pro jednání samozřejmě je. „Nicméně město neuzavřelo žádnou dohodu k ochraně investice, necítíme se tak být vázáni,“ reagoval Jiránek.