Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krach: Rostliny v bývalé Poldi zkoumat nebudou

Kladno - Vědecké pracoviště Středočeské centrum rostlinných technologií v části bývalé kladenské Poldovky nevznikne

10.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: archiv

Radní města Kladna dali minulý týden zelenou vzniku Středočeského centra rostlinných technologií. Projekt zařadili do integrovaného programu rozvoje města (IPRM) – revitalizace brownfields. V tu chvíli ale netušili, že podporují projekt, který je už pohřben. Žádné ze čtyř vědeckých pracovišť, jež se na vzniku centra podílely, je o zrušení neinformovalo.

„Jedná se o velmi dobrý projekt, do něhož se zapojují vysoké školy i vědecké ústavy. Splňuje všechny parametry IPRM, tedy brownfield, budou tam nové technologie, zvýší to zaměstnanost v Kladně a podobně,“ liboval si na tiskové konferenci po jednání rady kladenský primátor Dan Jiránek. „Vzroste prestiž celého areálu bývalé Poldovky,“ dodal.

Hlavním garantem vzniku centra byl Výzkumný ústav rostlinné výroby. Jeho oficiální stanovisko, proč bylo od projektu upuštěno, se nám nepodařilo získat. Ústav na zřízení nového vědeckého pracoviště spolupracoval s třemi dalšími subjekty – Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU), Ústavem experimentální botaniky AV ČR a Vysokou školou chemic〜ko­tech〜nologickou (VŠCHT) v Praze.

Jak sdělila Iveta Pospíšilová z oddělení pro vědu a výzkum VŠCHT, důvodů pro krach projektu bylo několik. „Vázla vzájemná komunikace, k informacím o projektu jsme se jako partneři dostávali pozdě. Zdálo se nám také, že uzavřené smlouvy skýtají určitá právní rizika. Problémy se vršily. Bylo otázkou času, které z vědeckých pracovišť od projektu odstoupí jako první,“ informovala.

Dalším závažným problémem byla od jeho začátku nevyjasněná cena pozemků, na nichž se mělo centrum nacházet. Z původní symbolické koruny se prý jejich hodnota zvýšila až na 27 milionů korun.

Iveta Pospíšilová naopak odmítá argumenty, že by za koncem projektu stálo, že centrum by bylo z fondů EU dotováno jen čtyři roky a pak si na svůj provoz muselo samo vydělávat, nebo že vědečtí pracovníci nebudou chtít dojíždět z hlavního města do Kladna. „V tom problém nevidím,“ poznamenala.

Centrum mělo být vybudováno na více než pěti tisících metrech čtverečních nedaleko bývalé vrátnice Poldi 3. Zaměstnávat mělo 110 pracovníků. Jeho součástí byla i rozsáhlá rekonstrukce nevyužívané administrativní budovy. V ní a přilehlém okolí bylo počítáno s rozsáhlým vědeckým výzkumem. Ten se podle slov proděkana Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT Pavla Kotrby měl zabývat například pěstováním rostlin, které by dokázaly zbavit ekologicky zatíženou půdu třeba těžkých kovů.

Autor: Robert Božovský

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
26

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

Roman Šroba (vlevo) na žákovském turnaji SK Kladno.

On line: ptejte se Romana Šroby

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení