„Ke kladenskému zimáku mám obrovský vztah. Možná to někomu přijde zvrácené, ale mně ten zvláštní zápach v kabinách voní," říká Milan Volf, který má k plánům na modernizaci hokejového stadionu podstatné výhrady.

Začněme trochu odlehčeně. Kdy jste naposledy obul brusle?
Už je to déle než rok, kdy jsem na led vyjel s Petrem Tatíčkem. S noži, které byly dlouhé 306 milimetrů, a já měl pocit, že jsem spíše na lyžích než na bruslích. Když chce hrát člověk hokej, musí bruslit denně, jinak je lépe na to nelézt.

Takže vzít hokejku do ruky a jít si zahrát s partou kamarádů už neplánujete?
Stoprocentně ne. Hokej musíte dělat intenzivně, jinak se u něj trápíte. Chtěl bych ještě naučit bruslit svého syna a myslím, že to bude naposledy, co budu na ledě.

Ale hokej asi máte pořád rád.
Já jsem s hokejem spojený celý život. Kvůli němu jsem byl neprávem řadu let i trestně stíhán. Jako Volba pro Kladno pro hokej hlasujeme, protože je to sport, který má ve městě obrovskou tradici.

Pojďme k chystané rekonstrukci zimního stadionu, k níž neskrýváte své výhrady. Město má pro letošní rok na modernizaci vyčleněno v rozpočtu přibližně třicet milionů korun. Co podle vás není správně?
Je nutné se vrátit trochu do historie. V roce 2001 byl zimní stadion převeden do majetku města. Tehdy jsme do opravy chlazení ledové plochy, tedy takzvaného čpavkového hospodářství, investovali sumu kolem třiceti milionů korun. Zastupitelstvo v té době prakticky jednoznačně rozhodlo, že je nutné vzhledem k této investiční akci jít cestou modernizace stadionu. Město pak financovalo nejen základní provoz a údržbu, což ročně činilo kolem dvaceti milionů korun. Spočítáte-li to za deset let, jedná se o dost peněz. Poté, co jsem odstoupil ze všech politických funkcí, se v roce 2004 najednou objevila myšlenka postavit novou halu na zelené louce.

Vy byste nebyl pro nový stadion?
Já vůbec nechápal, kdo to mohl vymyslet. Z rozpočtu bylo do projektu investováno přes třicet milionů korun. A nic z toho nebylo. Pak nějaká další moudrá hlava vymyslela, že bude zbořeno hokejbalové hřiště v sousedství starého zimního stadionu a postaví se tu nová hokejová hala. Výsledek je takový, že byly investovány další desítky milionů korun a vznikla investice pro investici v podobě nového hokejbalového hřiště na Sítné. Nakonec se před minulými komunálními volbami objevila hesla: Opravíme levně zimní stadion. To mi přijde opravdu trochu úsměvné.

Nicméně bez úprav stadionu by v Kladně extraliga nemohla existovat.
V tomto směru se situace podstatně změnila. O podmínkách hrát ji rozhodovala Asociace profesionálních klubů (APK). Ta se ale v podstatě rozpadla a extraligu začal řídit hokejový svaz. Ten podmínky pro nejvyšší soutěž výrazně zmírnil. A my máme za sebou dva zbytečné projekty a před sebou chystanou první etapu rekonstrukce starého stadionu. To ale není žádná první etapa. Ve skutečnosti je to i etapa poslední. Dám ruku do ohně, že v příštích deseti letech už žádná významnější investice města do stadionu směřovat nebude. Jedná se jen o kosmetickou úpravu, nikoli o komplexní rekonstrukci, kterou by stadion potřeboval.

Třeba fanklubu se nelíbí, že by se měl stěhovat ´pod hodiny´, kde zůstanou místa ke stání.
To chápu. Tyhle kluci a holky by za hokej položili život a je potřeba jim vyjít vstříc a kotel nechat na jejich místě.

Fanoušci chtějí v tomto směru iniciovat různé kroky. Na vás se také obrátili?
Ne, nejednal jsem s nimi. V tomto směru se na mě nikdo z fanklubáků neobrátil.

Částka třiceti milionů korun z rozpočtu na chystané úpravy tribun a toalet se vám zdá odpovídající?
Jsem samozřejmě rád za každou korunu, která je do stadionu investována. Neviděl jsem projekty, ale ta suma bude plánovaným pracím nejspíše odpovídat.

Může si na sebe zimní stadion vydělat?
Jeho provoz je tak drahý, že to prakticky není možné. Podporu z městského rozpočtu bude vždy potřebovat. Na sebe si nevydělá ani O2 Arena, byť je v ní možné pořádat i řadu jiných akcí než sportovních. Dřívější představa, že by snad novou halu v Kladně plnily koncerty, byla zcela mimo.

Kde má ale město vzít peníze na komplexní rekonstrukci stadionu, když jsou možnosti rozpočtu z řady důvodů omezené?
Pane Božovský, vy mi pokládáte otázku, která je úplně zcestná. Když si vezmeme, kolik bylo dosud do nikdy nerealizovaných projektů investováno, tedy minimálně šedesát milionů korun, plus nyní uvolněných třicet, byla už by to docela pěkná částka. To svědčí o tom, že město bylo v uplynulých letech špatným hospodářem. Místo neustálého žvanění o moderním stadionu už mohlo být dneska hotovo. Já nebudu nikomu radit, kde hledat zdroje. Možností je několik. Třeba by pomohlo, kdyby si koalice na radnici snížila počet placených funkcí, které si mezi sebe ODS a ČSSD rozdělily.

Takže tyto peníze by podle vás mohly být zdrojem financí na modernizaci stadionu?
Nechci tvrdit, že oprava stadionu je pro město jednoznačnou prioritou. Ale i to je možnost určitých úspor. Teď mi ale, pane Božovský, možnosti financování nepodsouvejte. Když budu mít pod sebou finance a budu sestavovat rozpočet, můžu se pak s vámi o o tom bavit. Ale řeknu, že je možné třeba ustoupit alespoň částečně z některých jiných investic. Hodně peněz je určeno například do bývalého areálu Poldi. Investice z rozpočtu jsou politickým nástrojem. Když je chcete najít, tak je najdete. Ale od roku 2004 nejprve vykřikovat jak postavím novou halu, pak jak kompletně opravím starý stadion, a nakonec do něj dám třicet milionů, navíc jediné peníze na příštích deset let… Myslím si, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci. Ano, Kladno bude moci dále hrát extraligu a splní požadavky svazu, ale..