Jak vznikl nápad pořádat v knihovně besedy?

Už když jsem před 19 lety do knihovny nastupovala, věděla jsem, že bych tu ráda besedy organizovala. Jsem přesvědčena, že především setkávání čtenářů se spisovatelem sem patří. Není nad osobní kontakt. Lidi se dozvědí, kde hledat inspiraci pro tvorbu, co ho rozesměje, co se mu nelíbí, mohou mu položit otázky, nechat si podepsat knihu. Často se stane, že původní negativní postoj, který návštěvník besedy k našemu hostu při příchodu měl, se po programu obrátí o sto osmdesát stupňů.

A co bránilo tomu, aby se besedy konaly dříve?

Zřejmě rozpaky, zda se taková věc ujme. Vzpomínám, jak mě moje milá kolegyně a dlouholetá vedoucí knihovny paní Císařovská před pořádáním besed upřímně varovala. Měla s tím totiž sama špatnou zkušenost, tak se ani nedivím, že se jí do nejistého podniku nechtělo. Na malém městě totiž hraje roli i počasí. Když je pěkně, svítí sluníčko, hned máme obavu, že lidi dají přednost práci na zahrádce a nepřijdou. Pokud je špatné počasí, prší či mrzne, bojíme se, že se nikomu po návratu z práce nebude chtít z pohodlí domova znovu vyrazit do nečasu. Ale dnes jsme na tom tak, že nám mnohé knihovny vysokou návštěvnost našich akcí závidí a obracejí se na nás s prosbou o radu, jak toho docílit i u nich.

Hrály v začátcích roli i peníze?

Ano. A hrají ji i nadále. Honoráře účinkujících se samozřejmě nepohybují v desetikorunách, knihovna musí pečlivě hospodařit s ročním rozpočtem a ten není nafukovací. Musíme umět s přidělenými prostředky hospodařit, nesmíme mít velké oči, plánovat zodpovědně a jde to. Na mou duši jsem nezažila to, na co si občas stěžují kolegyně z jiných knihoven, že by nám vedení města házelo klacky pod nohy. Jsou-li naše požadavky rozumné, vždycky nás podpoří. A to nejen finančně. Třeba paní starostka na většinu našich akcí přijde osobně. A toho si moc vážíme.

Kdo ze známých osobností již v naší knihovně besedoval?

Nebudu jmenovat všechny, ten seznam je hodně početný, ale vzpomínám, že mezi prvními byly spisovatelka a herečka Ivanka Devátá, nakladatelka a novinářka Slávka Kopecká a moderátor Karel Voříšek. Ze známých osobností bych ráda dále zmínila třeba spisovatelku a scenáristku Halinu Pawlowskou, spisovatele Michala Viewegha, herce Jiřího Krampola, spisovatele a historika Vlastimila Vondrušku, botanika Václava Větvičku, spisovatele Ivo Šmoldase, sportovního komentátora Jaromíra Bosáka a spisovatelky Táňu Kubátovou, Evu Brabcovou, Irenu Fuchsovou, Barbaru Nesvadbovou.

Kolik lidí na besedy chodí? Nepřevyšuje divácký zájem kapacitu společenské místnosti v knihovně?

Někdy ano, někdy ne. Máme 50 míst k sezení a v případě potřeby přidáváme ještě 10 taburetek.Osvědčilo se nám, když si zájemci o besedu dopředu rezervují místa. Máme pak v počítači přehledný pořadník. Když počet diváků dosáhne šedesáti, zapisujeme si další zájemce jako náhradníky. A mohu říct, že se na mnohé z nich nakonec i dostane. Pokud někdo z těch, kdo již mají místo rezervováno, svoji účast odvolá, ihned dáme vědět náhradníkovi, který je na řadě.

Jak moc práce dá zorganizování besedy?

Opravdu hodně. Začíná to zvaním vybraného hosta, licitací s termínem konání, vyjednáváním podmínek vystoupení. A pokračuje propagací, vyráběním plakátů, roznášením letáků, našim čtenářům rozesíláme zvací e-maily, přijímáme objednávky. Ve finále připravíme besední místnost, seženeme a přivezeme na prodej knížky, které pozvaný autor napsal, připravujeme pohoštění nejen pro účinkujícího, ale i pro diváky. Kdo na naše besedy chodí, ví, že si u nás může dát zdarma kávu, vodu, jednohubky a zákusek ten vždy pečeme doma. Záleží nám na tom, aby se u nás všichni cítili příjemně.

Napadá mě, jestli by nebylo lepší pořádat besedy s hvězdami typu Haliny Pawlowské ve větších prostorách, třeba v sálech muzea nebo hudební školy?

Tak na to se nás čtenáři často ptají. Ale není to možné. Pro většinu hostů z řad knižních autorů nám kapacita vystačí. Výjimkou byl Michal Viewegh. Na jeho besedu jsme s kolegyní Kratochvílovou musely vysadit dveře. Tak obrovský zájem o něj byl. V případě celebrit by se velkorysejší prostor určitě hodil, ale vyšlo by to draho. Účinkující k nám přijíždějí s tím, že jdou na besedu se čtenáři knihovny. A podle toho nám také upraví honorář za své vystoupení. Ale akci mimo knihovnu by nám netolerovali. Ne, to musím upřesnit. Oni by přijeli, ale už by to nebyla beseda, nýbrž jejich klasické zájezdové představení. A tam jdou částky za účinkování do desítek tisíc.

Jestli to není tajné, na kolik tedy přijde knihovnu jedno vystoupení?

Není důvod cokoli tajit, ale je to různé. Honorář za besedu se spisovatelem se pohybuje mezi 1500 3000 Kč. Jsou však i čestné výjimky. Třeba již zmiňovaný Michal Viewegh nám příjemně vyrazil dech, když si naúčtoval jen spotřebu nafty na cestu z Prahy a zpět.

Vím, že máš mezi osobnostmi z kultury hodně známých a přátel. Nedají knihovně nějakou slevu, když je pozveš?

V tomto případě záleží na tom, zda se jedná o profesní známé, nebo jestli o přátele. Mezi první kategorii patří třeba Halina Pawlowská. Ta se k nám finančně zachovala nesmírně velkoryse. V kategorii kamarádů, kteří si z přátelství neúčtují nic, jsou třeba Slávka Kopecká, Táňa Kubátová, Karel Voříšek… hodně si jejich gesta vážím.

Existuje nějaký host, kterého bys ráda pozvala, ale nedaří se to?

Bohužel ano. Velmi jsem toužila, aby u nás besedoval Josef Fousek. Ale ze zdravotních důvodů už dělá jen oficiální koncerty. Nedávno ztroskotalo jednání s Ivou Hüttnerovou. Není to vždy tak, že si vymyslíme skvělého hosta a on nám za to radostně skočí do náruče.

A na jakou besedu se můžeme těšit na podzim?

Máme zálusk i na doktora Jana Cimického, na velice oblíbenou spisovatelku Hanu Marii Körnerovou, čtenáři by si přáli Přemka Podlahu. Já bych moc ráda mistra etikety Ladislava Špačka. Uvidíme, co se podaří vyjednat.

AUTOR: BLANKA TAUEROVÁ