Její práce je také koníčkem. Mimo to se ráda stará o svého mazlíčka a jezdí v létě do hor. Kladenský deník s ní udělal rozhovor, jak na tom jsou lidé z regionu a co udělat pro to, aby dosáhli svých cílů zhubnout.

Jak to v Kladně vypadá s obezitou?
Řekla bych, že situace je podobná jako v celé České republice. Obecně přibývá stále častěji obézních dětí a dospívajících, což si myslím, že je celosvětový problém.

Proč si myslíte, že přibývá případů obézních dětí?
Jedním z problémů je, že jsou do určitého věku zcela odkázány na rodiče, kteří se jim snaží pochopitelně dát to nejlepší. Ve velké míře platí, že když jsou při těle matka i otec, jejich potomek bude jednou či později také. Často se stává, že pokud je člověk obézní od dětství, jeho stav ho bude doprovázet po celý život. Je to dáno tím, že máme tendenci kopírovat životní styl našich rodinných vzorů. Na obhajobu rodičů nutno konstatovat, že na děti útočí všude nabídka sladkostí a fast foodu a rodiče velkou část dne nemají děti pod kontrolou.

Liší se stravovací návyky Kladeňáků od ostatních?
Kladno bylo dlouhá léta dělnickým městem. Profesi doprovázela fyzická, ale i časová zátěž. Mnoho generací bylo logicky zvyklých jíst hutněji. Například často maso, husté polévky a omáčky, knedlíky. Mnoho lidí tím pádem je i v současnosti zvyklých jíst podobným způsobem. Ovšem dnes je vše jinak, těžký průmysl už není ve velké míře zastoupen, a tak by se měla změnit i strava místních. Kromě toho nejsou nijak velké odlišnosti. Především bych zdůraznila chyby ve výživě, k nimž dochází. Všude je nepřeberné množství informací. Ty jsou leckdy ne úplně správné či dokonce protichůdné a člověk se pak těžce orientuje. Dalším faktorem je například oproti Praze otázka financí. Zdejší lidé nebo obyvatelé měst a obcí, kde se odráží vyšší nezaměstnanost, se snaží nakupovat levně. Nechci tvrdit, že správné potraviny jsou vždy dražší, naopak, dají se nakoupit za velmi příznivé ceny. Důležité je vybrat si, co je správné.

Co místním chybí v jídelníčku?
Začala bych, co by mělo být v potravě, protože musíme mít určitý přísun živin jako bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, minerály a vitaminy. Velmi záporně hodnotím nedostatek právě vlákniny. Ten způsobuje nehezké prvenství Čechů v rakovině tlustého střeva. Přitom by stačilo jíst více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.

Jak se stravovat správně?
V nejobecnějším pojetí je uvědomit si, co do těla dáváme, tedy co sníme a vypijeme. Výživa z velké části ovlivňuje naše zdraví a kvalitu života. Důležité je volit rozmanitou, pestrou a barevnou stravu. Chybou je časté konzumování tučných potravin nebo těch z bílé mouky. Zdůraznila bych pravidelné stravování, při menších porcích a samozřejmě pitný režim. Špatné je pít pouze sycené a slazené nápoje. Aby byla výživa lépe využita, je potřeba zvolit také vhodný a dostatečný pohyb. Jelikož je všude spousta informací, měl by se člověk poradit právě s nějakým poradcem, který situaci dokáže vyhodnotit.

Do jaké míry musí člověk dodržovat zdravý styl života?
Pokud ke mně přijde klient a chce zredukovat váhu, vysvětlím mu, že musí z jídelníčku vyloučit to, co mu k váze dopomohlo. Žít zdravě ale neznamená, že čas od času si nějakou dobrůtku nemůže dát.

Jaké případy jsou extrémní?
Případy, kdy se klient dostaví již v poměrně těžkém zdravotním stavu, jsou velmi těžko řešitelné. S obezitou se totiž vlečou i chronické zdravotní potíže, jako cukrovka, problémy s klouby, vysoký tlak a cholesterol. Většinou tito lidé mají mnoho druhů léků, a tak výživový poradce musí respektovat zdravotní stav. Hubnout chce velké odhodlání a má profese je zde od toho, abych lidi usměrnila a zpočátku jim pomohla s důležitým prvním krokem. Poté je už vše na něm.

Co děláte, když jsou lidé naopak velmi hubení?
Určitě jich není moc, ale nesprávná strava může vést k podvýživě, která paradoxně může vést k obezitě nebo anorexii. Zbývá ještě otázka psychiky. U těchto lidí je důležité nabýt svalové hmoty, což je složité, ale dá se to řešit.

Je v regionu věková skupina, která je postižena obezitou nejvíce?
Ano, na Kladensku bych řekla, že střední generace, tedy lidé ve věku mezi 40. a 50. rokem života.

Kolikrát musí člověk jít na sezení, aby se dozvěděl veškeré informace?
Naprosto respektuji přání klienta. Jsou lidé, již na úvodní konzultaci souhlasí s tím, že vypracuji individuální jídelníček, ale když odejdou, chtějí postupovat podle svého. Většinou ale zůstávají až do chvíle, kdy dosáhnou stanoveného cíle, který jsme si stanovili na začátku.

Kolik služby výživového poradce stojí?
Cenu si určuje každý trochu jinak. Pozor bych si dávala na velmi příznivé a nízké nabídky. Zde se většinou jedná o byznys s potravinovými doplňky.

Co si myslíte o zmíněných potravinových doplňcích?
Pod tímto pojmem se dnes označuje vše možné. Klientům ráda něco doporučím, když to má smysl. Často se mi stává, že klient nemá dostatek omega 3, jelikož nejí mořské ryby. Ovšem když něco podobného doporučím, důležitá je i značka, aby zakoupený produkt k něčemu byl. Určitě není vhodné místo stravy užívat potravinové doplňky. To je možné u lidí, kteří mají anorexii, aby tělo mělo nějaké živiny.

Co říkáte na takzvané zázračné prostředky?
Často ke mně chodí lidé, kteří absolvovali jakousi kůru zázračných prostředků. Vesměs jsou to pilulky na chemické bázi, jež rozhodí funkce těla. Klient sice na nějaký čas zhubne, ale když kůra skončí, dostaví se takzvaný jo-jo efekt a zase přibere. Poté je velmi složité člověka vyvést z nerovnováhy, kterou často zázračné prostředky způsobují.