Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Homosexuální páry si cení toho, že spolu mohou žít

Kladno /ROZHOVOR/- Vedoucí oddělení kladenské matriky Jaroslava Vrňáková již čtyři roky spojuje homosexuální páry do oficiálního registrovaného partnerství. Za tuto dobu oddala téměř všech 102 dvojic. Zážitků z těchto neobyčejných obřadů má sympatická úřednice tolik, že by o nich klidně mohla napsat knihu.

16.7.2010 6
SDÍLEJ:

Jaroslava Vrňáková stvrzovala i svazek zpěváka Pavla Vítka a Janise Sidovského. Foto: Josef Seifert

Oddávala jste jak heterosexuální, tak i homosexuální páry. Jsou mezi těmito obřady nějaké zásadní, ale neoficiální rozdíly?
Musím se přiznat, že na některé registrace hodně ráda vzpomínám. Hlavně když oddávám gaye. Připadá mi, že tyto páry na mě pohlížejí trochu jinak než na obyčejnou úřednici jako mnoho běžných heterosexuálních partnerů. Stává se, že mě pozvou na hostinu a dokonce mě usadí na významné místo do čela stolu. S některými se dokonce přátelsky stýkám a nebo si s nimi píši i dlouho po obřadu.

Na těchto dvojicích je někdy opravu vidět vděk za to, že spolu mohou konečně oficiálně žít. Rodiče těchto snoubenců také občas po obřadu přijdou poděkovat, a to se u běžných svateb skoro nestává.

Je rozdíl i mezi uzavřením svazku gayů a lesbiček?
Jak u koho. Absolvovala jsem krásné obřady jak při registraci mužů, tak i žen. V globále ale mohu říci, že gayové mají skutečně neuvěřitelný cit a fantazii při výběru místa a dekorací. Někteří je dokáží dovést ke skutečné dokonalosti. Také jsou nesmírně společenští a i zázemí jejich známých je úžasné. Navíc podle mého většina z nich dobře ví, co chce a přistupuje k tomu s rozmyslem.

Mnoho ženských párů naproti tomu nemá takovou zodpovědnost. Necítím z nich tak hluboký cit. Z toho pak vyplývá i to, že se častěji rozcházejí.

Troufáte si odhadnut, které páry spolu vydrží a kterým to bude skřípat?
To jak moc jsou vzájemně spojeni je poznat už jen z toho, jak jsou oblečeni. Muži mívají stejné obleky, květiny nebo vesty. Naproti tomu u některých žen jakoby byly hned patrné rozdíly. Uzavírala jsem například svazek dvou žen na Točníku, na který moc ráda vzpomínám. Bylo to krásné, obě byly oblečeny skoro ve stejných šatech, barevných a takových odlehčených. Byly krásně sladěny a moc jim to spolu slušelo.

Jinde zase bylo hned vidět, že je každá jiná a harmonie mezi nimi není taková. Pamatuji si na jinou registraci žen, z nichž jedna přišla ve fraku a druhá v šatech. Byl to jeden z těch párů, které už spolu nejsou.

Jak vy sama pohlížíte na spojení dvou lidí stejného pohlaví?
Pokud se mají opravdu rádi a vědí, co chtějí, tak proč by jim to nemělo být umožněno. Obřady u registrovaného partnerství si opravdu užívám. Jednak se dostávám na všechna ta krásná místa, která si pro tuto příležitost vyberou, a pak je to hezké zpestření té běžné, převážně papírové úřednické práce.

Můžete prozradit nějaké kuriozity, se kterými jste se u těchto párů setkala?
Jé, těch by bylo. Pamatuji se, že jsem v Žebráku oddávala dvě dívky, kterým svazek vydržel dva roky. Jedna z nich se pak nechala přeoperovat na muže a tím partnerství zaniklo. Poté ale svůj svazek znovu stvrdily už jako běžní manželé.

Zvláštní byl také pár, který jsem registrovala v Kačině. Také to byly ženy a předtím spolu žily celých devatenáct let. V oficiálním svazku ale vydržely jen tři měsíce. Jedna z nich se totiž zamilovala do muže, a tak se rozešly.

Hodně zajímavý byl i pár z Kladna. Matně se pamatuji, že jsem tyto dva před lety oddávala jako běžné manžele. Pak se ale muž rozhodl nechat se přeoperovat na ženu, a tak se museli rozvést. S tou samou partnerkou se nechaly zaregistrovat. Prodělala jsem s nimi všechny tyto oficiální změny včetně toho, že jsem dotyčného papírově předělávala na ženu.

Autor: Zuzana Vlková

16.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení