O víkendu byl Kulturní dům ve Stehelčevsi zcela zaplněn výtvory lidiček, kteří inklinují k nějaké zálibě. Konal se šestý ročník výstavy Zlaté české ruce s krátkou odmlkou a převážně z místních zdrojů.

Obdivovat bylo co. Nejmladší účastnicí se stala desetiletá Adéla Hurdálková ze Slaného se svou keramikou. Nejmenší návštěvníci zbystřili zrak nad projíždějící vlakovou soupravou. Jirka Zeman, jindy náruživý hasič, předváděl modely vláčků.

„Koníčka jsem zdědil asi po dědovi. Začal jsem před deseti roky, když mi bylo osm let. Sám jsem si postavil v pokoji kolejiště včetně všech doplňků, tam už se nic jiného nevejde. Moje první mašinka byla dieselová lokomotiva a dva dvoupatrové vagony. Tahle záliba mě drží a jak můžu, vyjíždím za párou,“ přiznal Jirka Zeman.

Maminky a babičky si nenechaly ujít háčkované ubrusy a ozdoby Jiřiny Součkové, do posledního detailu zpracované výšivky Marie Karbusové, nebo paličkované krajky Martiny Baxové. Barbora Klimešová vystavila čtyři obrazy křížkové výšivky od Alfonse Muchy – série Drahé kameny. Místní švadlena Alena Provazníková s dcerou Alenou Laurovou, kostýmní návrhářkou ze Dřetovic, ukázaly dva modely pro tanečnice irských tanců. Také místní Blanka Moravcová připravila ukázku zdobení perníčků, nechyběly olejomalby, modely letadel, výrobky z kůže a kovu, ani ukázka neobvyklých panenek Miroslavy Novákové z Kladna.

Čelní místo zaujal patchwork. Ukázka tvarů, barev a nápaditosti, neboli přehozy, polštáře, tašky, různé doplňky, s tím přišla Katuše Kaválková se svými kolegyněmi. Na první ročník vzpomíná starostka obce Stehelčeves Jaroslava Štancová.

„Koníčky se léty mění, dnes má zelenou například patchwork. Málo lidí, vlastně nikdo v okolí se nevěnuje třeba řezbářství, zato výšivky jsou tradičně zastoupeny. Já sbírám kuchařky a formy na pečení a proto bych chtěla v příštím roce zorganizovat výstavu sběratelskou. V mém okolí je hodně těch, kteří něco sbírají. Tato výstava nás inspirovala k tomu, a už jsme domluveni, že uděláme přes zimu kurz pro začátečnice v patchworku. Zájem je, do hodinky se přihlásila desítka žen,“ dodala Štancová.

Břetislav Kostka