Odporný narezlý, zhruba patnáct milimetrů velký brouk. Leze v kuchyni do jídla, je v koupelně i na záchodě. Lidé v Mostecké ulici v Kladně už jsou z jeho přítomnosti nešťastní a s prosbou se obrátili na Kladenský deník.

„Bydlíme v domě třicet let a nikdy jsme tu nic podobného neměli. Podle nás to do baráku přitáhli cizinci, kteří tady bydlí hromadně v jednom soukromém bytě ve čtvrtém patře. Kromě toho, že tu mají neustále hlučnou zábavu, majitelku bytu to nezajímá a neuklízelo se tam roky, musíme tu teď žít i s brouky,“ řekla rozčileně nájemnice panelového domu v Mostecké ulici v Kladně Miroslava Chocová.

Obtížný hmyz v podobě rusa domácího dokáže pořádně potrápit svého hostitele. Přestože nikomu neubližuje, lidi nekouše ani neštípe, nikdo s ním dobrovolně žít v domácnosti nechce, když mu leze po potravinách. Díky tomu, že samička tohoto brouka dokáže každých šest až osm týdnů naklást přibližně jeden milion vajíček, není jeho rozmnožování složité. Do bytu si ho člověk může přinést v zavazadle stejně jako na botách.

Přestože lokalita v Mostecké ulici byla dosud rusů prostá, specialisté budou mít nyní plné ruce práce a na základě žádosti vedení bytového družstva Horník, jež dům spravuje, se na místo vypraví již v příštím týdnu.

„Stížnost nájemníků, že se v bytě vyskytuje hmyz, jsme postoupili specializované firmě a v domě vylepili letáky, že se uskuteční dezinsekce. Jen je ale potřeba, abychom se pokud možno dostali do všech jednotek, aby měla akce význam,“ uvedla technička SBD Horník Ivana Jirásková.

Přestože tvrdí, že majitelku zmíněného bytu, Pavlu Soukupovou, která v něm nechává údajně přespávat ukrajinské dělníky, se jí nepodařilo sehnat, aby v určený den pustila specializovanou firmu na odstranění hmyzu do bytu, Kladenský deník byl úspěšnější a podařilo se navázat i kontakt s přítelem Soukupové. Ten přislíbil, že v uvedený den se budou snažit být na místě a dezinsekční akci nijak nebránit. Jeho slova potvrdila nakonec i majitelka bytu, Pavla Soukupová, která přislíbila, že v den akce byt zpřístupní.

„Nájemníkům v domě vadíme celou dobu a mají vůči nám averzi. Je potřeba ale pokaždé vyslechnout i druhou stranu,“ vyjádřila se k problému majitelka bytu, jež odmítá nařčení, že rusi se líhnou právě v jejím bytě. Tomu nájemníci oponují, že dům býval velmi klidný a čistý až do doby, dokud v něm nedocházelo k tak časté migraci podnájemníků.

„Na naše stížnosti bytové družstvo nereflektuje, a to jsme jim psali několikrát. Nejen, že nás ti ze čtvrého patra už několikrát vytopili a ruší noční klid. Teď nás ještě obtěžují i brouci,“ postěžovala si nájemnice Miroslava Chocová.

Podle odborníků je likvidace rusa domácího složitá. Hmyz si na použitou chemikálii přivykne a likvidátor musí místo navštívit několikrát a příště použít jiný prostředek.

„Rusi jsou hodně odolní například i vůči radiaci a dokonale se jich zbavit najednou bývá problém. Jejich vajíčka vypadají jako když rozsypete najemno namletý pepř,“ uvedl kladenský specialista na deratizaci, dezinsekci a dezinfekci Vilém Krejčí. Podle jeho slov je přítomnost brouků velice nepříjemná a postřiky je nutné provést opakovaně. O poznání horší je to ale se štěnicemi. Ty se začaly vyskytovat také v kladenských bytech a nikoli pouze zanedbaných.

„Štěnice sají krev a to je mnohem horší, stejně jako se jich zbavit. A není to dnes jen výsada některých špinavých domácností, jako tomu bývalo kdysi,“ uzavřel Vilém Krejčí.

Rus domácí (Blattella germanica)

Rus domácí (Blattella germanica) je dnes rozšířen po celém světě. Je 11-15 mm velký. Přes den se skrývá ve škvírkách domů, po setmění vylézá a hledá potravu. Živí se odpadky, ale ožírá i papír, kůže atd. Rozmnožuje se po celý rok.

Jako kuriozita se uvádí, že je schopen žít i 7 dnů po oddělení hlavové části. Poté hyne kvůli nedostatku potravy. Známá je též jeho odolnost proti insekticidům a dokonce i radiaci.

Zdroj: Wikipedia