Vše začalo čestnou salvou v rámci pietního aktu na místním hřbitově. Památku těch, kteří zahynuli v nejtěžších okamžicích druhé světové války v Brandýsku, tam uctil také ruského ambasador.

Následně se zúčastnění přesunuli do areálu bývalé vodárny, kde sledovali reprodukci osvobození obce. „V květnových dnech pětačtyřicátého se v okolí obce zkřížily cesty fragmentů Schörnerovy armády a ruských obrněných svazů postupujících ku Praze. Střet si vyžádal nemalé ztráty vojenské, ale i civilní. Bezpochyby však odvrátil tragédii snad mnohem horší. I dnes se naší obcí znovu rozduněla palba podobná té z časů osvobození,“ uvedl předseda Military klubu Brandýsek Marek Polčič.

Šlo o naprosto parádní podívanou, kterou si užili nejen příznivci vojenské techniky. Napjatá atmosféra konce druhé světové války by se dala krájet, vzduchem svištěly výstřely a zněly ohlušující výbuchy. „Děkujeme všem zúčastněným klubům vojenské historie za účast na akci, skvělou spolupráci a přejeme hodně zdaru. Děkujeme všem partnerům, kteří nás podporují finančně, organizačně nebo jen svou pomocí při přípravách a propagaci. Největší dík pak patří návštěvníkům, bez kterých by nemělo smysl akci pořádat. Jsme velice rádi, že nás i letos lidé podpořili svou velmi vysokou účastí a věříme, že byli spokojení,“ dodal Marek Polčič, který zároveň veřejnost pozval na zářijový Military den 2018.