Chlouba Památníku Lidice – růžový sad, je v ohrožení. Většina květin je devět let starých a pomalu tak nastává doba na jejich výměnu.

Stavu sadu nepřidala ani loňská krutá zima, kterou nepřežilo velké množství rostlin. Vedení památníku však nemá na kompletní obnovu peníze a proto žádá o pomoc dobrodince, kteří by na jeho oživení chtěli přispět, ať už novými rostlinami nebo finančně.

Růžový sad je přitom oblíbenou částí památníku, kde se konají například svatby, slouží také jako oáza k odpočinku po prohlídce. V současnosti je zde více než 24 000 růží asi 240 odrůd. Přijít o takový skvost by jistě byla škoda.

Zástupce památníku Václav Rosenreiter uvedl, že minulá zima byla v historii sadu zatím nejtvrdší. Způsobila opravdu značné škody. „Nejhorší situace je u stromkových růží, které jsou na takovéto extrémní situace nejcitlivější. Z původních 160 kusů jich uhynulo 54, ze zbylých jich je asi polovina dost oslabena. Proto uvažujeme o kompletní výměně dožívajících a doplnění chybějících stromkových růží,“ popsal.

Růžový sad. Svatby se zde konají od roku 2005. Od té doby zde uzavřelo sňatek 161 párů. Letos se zde uskutečnilo 26 obřadů, z toho 24 párů zasadilo růži do svatebního záhonu.

Sad se nachází na území o rozloze tři a půl hektaru. Byl založen v roce 1955 na základě výzvy sira Barnetta Stresse a nejvíce růží sem tehdy darovali pěstitelé z Velké Británie. Do současné podoby byl uveden v letech 2001 až 2002. Nové keře byly v té době získány z České republiky i zahraničí na základě výzvy Růže pro Lidice. Na obnově sadu se významně podíleli studenti z Čech a Německa.

Památník nyní uvítá jakoukoli pomoc k doplnění sadu, ale vzhledem k tomu, že sortiment rostlin je dán projektem, bude podle Rosenreitera pro většinu lidí jednodušší na obnovu přispět penězi. Cena jednoho keře se podle odrůdy pohybuje kolem sta korun, u stromkových růží včetně zasazení a podpěry asi pět set korun. Podrobnosti o možnostech pomoci jsou uvedeny na webových stránkách www.lidice-memorial.cz.