Setkání u rybníka provázelo příjemné listopadové počasí, dobrá nálada a přátelská atmosféra umocněná vůněmi ohniště, rybích pochoutek i hudbou kapely Hrajeto.

Výlov provedla nižborská firma, která se o rybník stará celoročně. „Pro zajištění rovnováhy v rybníce zde chováme kapry, amury, candáty, líny a stejně tak bílou rybu, která slouží jako potrava pro dravé ryby. V sobotu jsme vylovili okolo dvaceti metráků ryb. Něco se prodalo na hrázi a zbytek byl odvezen na sádky do Nižbora, odkud poputují ryby na vánoční stůl,“ řekl syn majitele nižborského rybářství Matyáš Heuer. Jak dodal, sezónních výlovů pořádají v regionu kolem šesti.

Odpolední část rybích slavností byla věnována křtu vodnice Elišky a odhalení její dřevěné sochy. Tu zhotovil řezbář ze Železných hor u Chrudimi.

„Se starostou Královic Luďkem Šofrem jsme se seznámili před několika lety, když projížděl naším krajem a viděl moje výtvory v galerii v přírodě. Od té doby se datuje naše spolupráce. Pro Královice jsem vyrobil betlém, vodnickou rodinu, paní starostovou, která sedí na ostrůvku uprostřed rybníka. A pana starostu jsem ztvárnil jako sedláka, který je k vidění při příjezdu do Královického dvora. Na příště chystáme i další překvapení, které zatím neprozradím,“ řekl řezbář.

Výroba jedné sochy mu prý zabere okolo dvou set hodin práce. Stejně jako předchozí královické skulptury, je i vodnice Eliška vyrobena z lipového dřeva a naimpregnována včelím voskem a dále ošetřena silnovrstvou lazurou, aby odolala povětrnostním vlivům.

„Řezbářství se věnuji třicet roků, přičemž řemeslo se u nás dědí několik generací. Je to rodinná tradice. Umělecké sklony má i moje dcera Ludmila, která se však zaměřuje spíše na malování na tělo a tetování,“ dodal řezbář. Jeho sochy tvoří například i betlém ve Strahovském klášteře.