Prastarý rybník v poklidném lesním prostředí někdejších proslulých lázní ve Šternberku u Smečna, bude letos možná konečně opraven a s ním se do tamních léčivých vod vrátí i hejna ryb, na která byli místní rybáři zvyklí. Také hlavně díky jejich iniciativě bude rybník opět napuštěn a dotvoří jedinečnou scenérii v lůně přírody, kam chodí rádi na procházky nejen její milovníci ale i všichni, kteří žijí v sousedství.

„Záležitost s opravou rybníka řešíme spoustu let. Napustit jsme ho ale nikdy nemohli, protože jeho hráz propouštěla. O státní podporu usilujeme celkem osm roků. K tomu všemu jsme museli o vyjádření žádat celkem osmapadesát subjektů. Kvůli tomu, aby nám nevypršelo stavební povolení, jsme s pracemi začali už desátého února,“ uvedl předseda místní organizace Českého rybářského svazu ve Smečně Milan Ječmen.

Peníze potřebné na vybagrování bahna, zeminy z rybníka a následně na opravu hráze by měli Smečenští získat od ministerstva zemědělství. Podle slov předsedy věří, že vše půjde i nadále dle plánu. Stavební společnost ze Slaného, která vyhrála výběrové řízení na zhotovitele stavby, nabídla nejnižší cenu, a to 8 milionů korun.

„Když nebudou žádné komplikace, práce by měly být hotové už za dva měsíce. Rybník o rozloze zhruba jednoho hektaru bychom ještě letos rádi naplnili vodou a nasadili do něj různé druhy ryb jako je kapr, lín, amur, tolstolobik, stejně jako některé zástupce dravých ryb,“ doplnil Milan Ječmen.
Rybník, jenž poslouží ponejvíce silné základně smečenských rybářů, která má k dnešnímu dni 1530 členů, bude moci být v budoucnu využíván také k rekreačním účelům.

„Koupání bude, stejně jako jinde, na vlastní nebezpečí a pouze pro osoby otužilejší. Voda je ve Šternberském rybníku totiž poměrně studená i v létě, ale zato její prameny mají léčivé účinky,“ uzavřel předseda smečenských rybářů.