Slánsko jako oblast s nízkým srážkovým úhrnem si doslova každou vodní plochu hlídá jako v hlavě. Příkladem toho je i slánský Červený rybník zvaný Červeňák, který je poprvé od dob své existence podrobován nákladné rekonstrukci, navíc za podpory financí z Evropské unie. Kromě takzvaného Nového rybníka je to jedna ze dvou přírodních vodních ploch, jež má město k dispozici.

Kromě smečenských rybářů, kteří se zde na konci listopadu postarali o výlov ryb, pracují v těchto dnech na hrázích i dně rybníka především těžké stroje, které již od poloviny ledna odvážejí z místa tuny bahna.

„Stavbu jsme převzali 15. ledna s tím, že jsme nejprve dělali přípravné práce. S těžbou jsme začali hned na to. K dnešnímu dni máme vytěženo kolem 2,5 tisíce krychlových metrů bahna. Vytěžený sediment odvážíme soukromému zemědělci za Studeněvsí. Bahno je totiž velice hodnotnou surovinou, protože obsahuje vysoké procento humusu. Pro zemědělce je nejméně tak prospěšné jako hnůj,“ uvedl za zhotovující společnost Transportservices Karel Vávra.

Podle jeho slov jde především o to, dostat se v rybníku na původní hloubku, která bývala i tři metry. Protože je ale rybník napájen nepříliš silným přítokem z Červeného potoka, odborníci předpokládají, že hloubka v nádrži bude i po vybagrování maximálně do dvou metrů. Těžkou hlavu dělá v současné chvíli zhotovitelům i problém vyřešit výškový rozdíl mezi dnem rybníka a původním stavidlem a následným odtokem vody. Vpusť byla totiž v minulých letech nahrazena novou a ta zasazena provizorně pouze do bahna, které nikdo nevybagroval a tím pádem je výš než dno.

„Až se podaří tento problém vyřešit, bude navíc u přítoku vybudována hráz. Ta poslouží k zadržení nečistot, i v dalších letech bude díky ní možné čistit rybník pouze v tomto malém prostoru,“ doplnil Karel Vávra. Podle jeho slov by měly být hrubé práce dokončeny do konce měsíce a zbytek do poloviny dubna. Zda se ale v rybníku objeví záhy dostatek vody je otázkou, protože problémy s ní jsou i na rybnících proti proudu.