Vodní nádrž, která byla před sto padesáti lety zásobárnou životadárné tekutiny pro Kladeňáky, by se měla vrátit na někdejší panskou louku v Doksech, kde se kdysi rozprostíralo tachlovické panství.

Rybník o rozloze devíti hektarů za více než čtyřicet milionů korun by měl do místa opět přivést život, a to nejen ryby, ale i obojživelníky a vodní ptactvo.
Díky iniciativě vedení obce a kladenských rybářů, jejichž základna je nejpočetnější ve Středočeském kraji, by se mohlo podařit dotáhnout roky chystaný záměr do konce. Přestože vedení Doks se o nové vybudování někdejšího Hrázského rybníka snaží nejméně osm roků, až nyní má akce šanci na uskutečnění.

„My se snažíme o návrat rybníka od roku 2002. Kdysi bývala na panské louce nádrž dokonce patnáctihektarová. Projekt na tu novou jsme museli několikrát předělávat a žádat různá povolení. Nakonec se vše tak vleklo, že mezi tím stačil zaniknout i dotační titul, ze kterého bychom výstavbu rybníka bývali financovali. Proto jsem nyní nesmírně rád, že se do jeho budování pouští rybáři,“ řekl starosta Doks Jiří Junek.

Podle nejnovějších informací je vše na dobré cestě, což potvrzují i kladenští rybáři a výběrové řízení na dodavatele stavby už má navíc i svého vítěze.
„Vše je pochopitelně závislé i na výši státní dotace, ale pokud ji z osmdesáti procent získáme, jak nám bylo přislíbeno, rybník by mohl být hotový již v příštím roce.

Ovšem i o tom je nyní předčasné hovořit a nerad bych předcházel událostem. Výstavba rybníka by měla přijít na dvaačtyřicet milionů korun,“ uvedl Kladenskému deníku rybářský hospodář ČRS Kladno Viliam Horák.

Kvůli tomu, že obec Doksy již před časem odkoupila pozemky někdejší panské louky od státu, může je nyní rybářům pronajmout. „Prozatím by to bylo na deset roků a pak záleží na vývoji situace.

Pokud se záměr s obnovou rybníka podaří, obec nejen že získá potřebnou retenční nádrž, ale zároveň ušetří i miliony korun, které může použít na jiné důležité akce,“ uzavřel starosta Doks Jiří Junek.