Podle předsedy místní organizace Českého rybářského svazu Šlapanice Jaroslava Vaise zprávy, které se v minulém týdnu šířily i na sociálních sítích, skutečnost zveličily.

„Je to nesmysl. Je to lež. Patnáct tun ryb se do našeho rybníka ani nevejde,“ prohlásil Vais, podle kterého šlo u uhynulých ryb o obvyklé ztráty při nedávném výlovu. „Něco projde sítí nebo okem a padne, to je při výlovu naprosto běžné,“ vysvětlil.

Šlapaničtí rybáři podle něho spravují zhruba dvanáctihektarový rybník v majetku Povodí Vltavy v rámci pronájmu od konce sedmdesátých let minulého století.

Před letošním vyčištěním a odbahněním tam pořádali 21. října výlov. „Většinu ryb, jichž byly metráky, nikoli tuny, jsme převezli do jiného rybníku, který jsme si dočasně pronajali. Při výlovu jsme z vody vytáhli například candáty, celkem asi čtyři a půl metráku,“ řekl Vais.

Při výlovu rybáři některé ryby přímo na hrázi prodávali. „Dokonce jsme dobře prodali i karasy, pro které si ve velkém přijeli Vietnamci,“ potvrdil Vais a připomněl, že letos bylo ve šlapanickém rybníku přes dva tisíce kaprů, část z nich ale zmizela ještě před výlovem při rybářských závodech.

„Je v našem zájmu, když o ryby celoročně pečujeme a stojí nás to nemalé peníze, aby to bylo k našemu prospěchu a ne naopak,“ dodal.

Deník se obrátil i na odbor životního prostředí slánského městského úřadu ve Slaném. Jeho vedoucí Dagmar Zusková potvrdila, že záležitost řeší veterinární správa. „Na výsledek musíme nějakou dobu počkat,“ uvedla mluvčí slánské radnice Lucie Krčková.

Případ uhynulých ryb ve Šlapanicích dokonce řešila i policie. "Dostali jsme oznámení, že je na místě velké množství uhynulých ryb a že by se mohlo jednat o týrání. Policie se proto dostavila na místo a vše prošetřila. Nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání. Co se týká uhynulých ryb, bylo potvrzeno, že se skutečně jedná o některé mrtvé kusy, které zde zůstaly po výlovu, což je běžné," sdělila policejní mluvčí Michaela Richterová.