O tomto projektu se mluví jod devadesátých let, proto někteří již ani nevěří, že by se někdy rychlým vlakem do Prahy svezli. Nyní se k němu na setkání novinářů vyjádřili středočeský hejtman David Rath a ministr dopravy Pavel Dobeš.

Ti se shodli na tom, že rychlodráha z Kladna by měla končit v pražském Veleslavíně. Ministerstvo dopravy tento projekt plánuje zapojit mezi stavby spolufinancované 
z příštího programovacího období operačního programu Doprava.

„Výstavba rychlodráhy je pro ministerstvo dopravy prioritou. Nejdříve by měl být dokončen úsek mezi Veleslavínem a ruzyňským letištěm a následně by se železniční spojení prodloužilo do Kladna,” sdělil Pavel Dobeš.

Pro výstavbu úřad počítá 
s evropskými penězi z programovacího období 2014 až 2020. V současnosti ale není jasné, kolik peněz bude v tomto programovacím období k dispozici.

Jak řekl náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek, před třemi lety město podepsalo memorandum, ve kterém se všichni kompetentní účastníci, jako například Středočeský kraj, České dráhy a pražský magistrát shodly, že projekt rychlodráhy je nutný a potřebný.

„Kladno se v nedávné minulosti vyjadřovalo k pozemkům, jichž se stavba dotýká. Veškeré potřeby, které se města jako účastníka týkají, vyřizujeme a jsme iniciativní. Vždycky jsme se snažili rychlodráhu protlačit. Jakékoliv přiblížení se ku Praze z Kladna rychlodráhou vítáme,” vyjádřil se náměstek Miroslav Bernášek.

Současné železniční spojení Praha – Kladno se obecně považuje za nedostačující. Ovšem o projektu se mluví už delší dobu také z toho důvodu, že Praha stále nemá vyhovující spojení centra města s letištěm.

(ČTK, dan)