Značně zkomplikovat práci mohou současné mrazy hasičům. V případě požáru totiž likvidaci ohně komplikuje led, který se vytváří v rozvodech vody. Zvlášť choulostivé jsou rozdělovače, z nichž hasiči rozvádějí na místo požáru několik útočných proudů.

Proto se osvědčuje zahrnout rozvody na požářišti sněhem, které rozdělovače a armatury hadic před mrazem chrání. V mimořádně chladném počasí si také hasiči dávají pozor na to, aby v některé části vedení nepřestala proudit voda; udržování trvalého průtoku je rovněž dobrou ochranou. Zcela se zamrznutí rozvodů ale zabránit nedá – zvlášť v extrémních mrazech. Pak nezbývá nic jiného, než natáhnout nové vedení.

Profesionální hasiči
Podle hasičů se ale rozhodně není třeba obávat toho, že by zamrzala hasební voda v cisternách – byť se do ní nepřidávají žádné nemrznoucí složky. „Auta stojí v garážích, ve kterých určitě nemrzne,“ připomněla mluvčí středočeských profesionálních hasičů Lenka Kostková. A cestou k požáru jsou vozy v pohybu, takže ani pak zamrznutí vody nehrozí. Zvěstem, že by snad hasiči nahřívali potrubí ve svých vozidlech fénem, aby byli připraveni k zásahu, se Kostková jen směje. „To je hodně přehnané; máme moderní zařízení,“ ujistila Deník, že něco takového není potřeba. Je ale pravdou, že v zimě si údržba techniky vyžádá větší úsilí než v letním období.

Dobrovolní hasiči
Temperované garáže často používají i sbory dobrovolných hasičů, které disponují cisternovými automobily. A pokud je nemají k dispozici, starají se o techniku jiným způsobem. Nejstarší sbor dobrovolných hasičů v republice se nachází ve Velvarech a funguje již od roku 1864. I zdejší hasiči přiznávají, že shodou nešťastných náhod může vedení rozvodů vody zamrznout. ,,Některé cisterny jsou ale konstruovány tak, že mají čerpadla i mechaniku vyhřívanou od výfuku,“ upozornil za velvarské dobrovolníky Libor Šulc.

V Lánech jsou prý čerpadla pro změnu ve vytápěných zbrojnicích, kam se vždy ukládají po návratu ze zásahu. I zde se tedy snaží minimalizovat riziko, že rozvody vody nebudou pracovat, i když ho úplně vyloučit zkrátka nelze. ,,K tomu, aby celé vedení nefungovalo, stačí jen jedna zmrzlá kapka vody,“ konstatoval Lukáš Vejvar, jeden z lánských dobrovolníků.

Jakákoliv komplikace, kterou můžou způsobit extrémní mrazy však neznamená, že by v případě požáru neměl kdo hasit. „Profesionálové vyjedou k zásahu vždy – a když jim na pomoc nemůže vyjet jedna dobrovolná jednotka, povolá operační středisko jinou,“ zdůraznila Kostková. Podle jejích slov tak není sebemenší důvod k obavám.

Milan Holakovský, Matěj Říha