Vážnost této situace potvrdil Tomáš Hradilík ze slánského obchodu Expert Elektro. „Jsme na tom úplně stejně jako většina ostatních obchodů. Skoro žádné ventilátory už nemáme. Například stojanové větráky jsou vyprodané už asi dva týdny. Prodalo se jich spousta. Dokonce bych řekl, že v největších vedrech jsme nic jiného, než větráky a klimatizace, neprodávali,“ zhodnotil Hradilík, podle kterého se ve slánském obchodu prodalo až sedmdesát větráků a asi tři klimatizace denně.

„Aktuálně máme ještě nějaké stolní větráky i klimatizace. Nejprve se prodaly zejména levnější kusy, nyní nám v obchodě zůstávají spíše ty dražší. Stojanové, které jsme vyprodali asi před čtrnácti dny, už ale nemají ani dodavatelé,“ dodal Hradilík s tím, že zájem zákazníků o ventilátory i klimatizace neuvadá.

S tím ale nesouhlasí zaměstnankyně slánského obchodu Kratochvíl – nářadí spol. „Máme poslední čtyři větráky, teď už se ale po nich skoro nikdo nepoptává. Minulý týden zájem byl, ale v tomhle týdnu poptávka opadla. V předchozích týdnech byl ale prodej slušný, v největších vedrech jsme prodali kolem desítky ventilátorů denně,“ řekla.

Podle oslovené prodavačky se v největších vedrech zákazníci moc na cenu neohlíželi. „Šlo jim především o to, aby nějaký větrák sehnali. Komu se to povedlo, tak vyhrál. V tuhle chvíli ani dodavatelé už žádné větráky nemají. Zájemci si budou muset počkat na Vánoce nebo na příští rok,“ dodala zaměstnankyně a podotkla, že klimatizace, které obchod nabízel v omezeném množství, zmizely takřka lusknutím prstu.

Poslední čtyři větráky na prodej má také obchod Elektrospotřebiče Kladno. „Zákazníkům mohu nabízet už poslední čtyři kusy větráků, jedná se o stolní s průměrem třicet nebo čtyřicet centimetrů. Ventilátory jsem za léto už asi dvakrát vyprodal, naposledy jsem jich ještě deset sehnal. Můžu říci, že každý den alespoň jeden prodám. Aktuálně už je moc obchodů nemá, ani dodavatelé už žádné nemají,“ potvrdil jeden ze zaměstnanců obchodu.

Stojanové větráky nemá ani kladenský Elektromat Kaufman. Podle tamního personálu ještě v zásobě mají větráky stolní. Ty stojanové ovšem budou asi za čtrnáct dní. Šílenství kolem větráků a klimatizací ovšem již prý polevilo. Ještě minulý týden poptávka byla, tenhle týden ale registrují jen jeden prodaný kus.

Pro porovnání: v nejteplejším počasí jich prodali deset až patnáct za týden.

Podle Renaty Horákové z H+H Elektrocentrum v Novém Strašecí vlna zájmu o ventilátory a klimatizace přišla náhle, protože lidé hodně dlouho čekali, jestli vedra pominou.

„Až když trvala delší dobu, začali kupovat ventilátory ve velkém. Denně jsme jich prodali kolem čtyřiceti kusů a každý den bylo vyprodáno,“ řekla.