Obyvatelé Slaného a okolních obcí jsou zásadně proti tomu, aby zde byl prováděn geologický průzkum pro plánovanou těžbu černého uhlí takzvaným zplyňováním. Záměr zahraniční společnosti z Austrálie lidi děsí a obávají se vážného a nevratného poškození životního prostředí, včetně kontaminace spodních vod. Podepisovali proto petici, která má záměru zabránit.

Na arších je k dnešnímu dni 3000 podpisů. Slánský Starosta Ivo Rubík, který je iniciátorem petice, představil blíže důvody nesouhlasu s těžbou na půdě Senátu České republiky. Je přesvědčen, že tak závažným problémem se musí zabývat v první řadě stát, nikoli samospráva měst a obcí. Co se týká Slánska, bylo už jeho podzemí prozkoumáno v minulosti dostatečně.

Petice byla vyhlášena na jeden měsíc. V úterý 12. června,  se od 14 hodin ve Valdštejnském paláci v Praze uskutečnilo veřejné slyšení na téma zplyňování černého uhlí. V rámci programu byli přítomni nejen senátoři, ale i zástupci dotčených institucí a organizací, jakými jsou ministerstva průmyslu a obchodu, životního prostředí, pro místní rozvoj, geologický ústav a další, včetně obcí, kterých se těžba zplyňováním týká.

„Mým cílem je dosáhnout toho, aby si zákonodárci uvědomili, že takto závažná témata nemohou nechat řešit v rámci správních řízení starosty obcí. Těžba surovinových zdrojů České republiky a ochrana životního prostředí jsou natolik závažné veřejné zájmy, které jsou bytostně a vrcholně záležitostmi státu. Dosavadní systém mi přijde na hlavu postavený," kritizuje Rubík, jenž od počátku podporuje tvorbu nového zákona.

„Usiluji o to, aby vláda pozastavila veškeré zhůvěřilosti, kterými zahraniční firmy bombardují naši republiku, jako je těžba břidlicového plynu, zplyňování černého uhlí a podobně. Toto musí říci stát, že si u nás budeme těžit svoje zdroje sami technologií, která nebude poškozovat životní prostředí," uzavřel starosta Rubík.

Bojovat za zastavení těžby uhlí zplyňováním budou dnes v Senátu také geolog Petr Kořán a někdejší hlavní inženýr Dolu Slaný, Zbyněk Ficnar.