Tento říjnový víkend se závodilo už po čtyřiadvacáté. „Když zavzpomínám, tak v začátcích konání závodů bylo přihlášeno asi deset družstev, všechna z našeho okresu. V minulých ročnících zápolilo  třicet dva týmů. Dnes závodí čtyřiadvacet družstev v mladších a starších žáků i z vedlejších okresů. Jsou to děti ve věku od šesti do patnácti let. Alena Hanzlíková, která se stará o náš hasičský potěr, má širokou základnu. Dělali jsme nábor ve škole a ti mladší dnes budou závodit podruhé," řekl spokojeně velitel SDH Hřebeč Jan Šilhán.

Výstřel ze startovní pistole vyslal sedmičlenné družstvo bojovat o vteřiny. Závodníci musí uběhnout pětatřicet metrů s hadicemi a rozdělovačem a nastříkat ze vzdálenosti pěti metrů deset litrů vody do terče o průměru pět centimetrů.  Časomíra byla neúprosná. V některých případech bylo i zklamání, když se hadice nepodařilo přesně spojit.

Vítězství přijeli  obhajovat starší hasiči z Lán. I když je obec v našem okresu, spadají hasiči do okresu Rakovník. Tentokrát se museli spokojit s druhým místem. Putovní pohár putoval mimo okres do Lužné. V kategorii mladších si vítězství vystříkali Stehelčeveští.

Po závodech byl fotbalový pažit pořádně zkropený. „Máme solidní spolupráci s fotbalisty. „Trávník jim neničíme, vlastně se postaráme o závlahu. Už abychom pomalu připravovali jarního Soptíka. Kolikrát si říkám, že to dělám naposled, ale mě práce s lidmi baví, tak problémy překousnu a znovu se zahryznu. Nemohl bych sedět doma, hasiččina je můj život," dodal Jan Šilhán.

BŘETISLAV KOSTKA