V Seči, kde se šampionát uskutečnil, získal ve své kategorii stříbrnou medaili. Po zlatu Tadeáše Baláčka před třemi roky je historicky teprve druhou středočeskou medailí z MČR. Nadějný reprezentant ŠK Kladno tak dostane možnost zúčastnit se podzimního mistrovství světa, jež se letos uskuteční ve vzdáleném Vietnamu. Druhý z kladenských zástupců, Jakub Haman, obsadil mezi hráči do dvanácti let deváté místo.

„Mistrovství v Seči se v mé kategorii do čtrnácti let zúčastnilo čtyřiadvacet hráčů z celých Čech i Moravy. Hrálo se takzvaným švýcarským systémem, který mi přiděloval protihráče postupující turnajem s podobnými výsledky jako byly ty mé,“ uvedl Václav Růžička. Druhé místo mu přineslo nejen pohár, vázu, medaili a diplom, ale i pozvánku na mistrovství v Asii. „Mistrem republiky se stal Vojtěch Plát reprezentující Klatovy. Ten se zúčastní mistrovství světa ve starší kategorii osmnáctiletých a navíc mistrovství Evropy do čtrnácti let, takže mi dovolil, abych na MS v mé věkové kategorii jel já,“ řekl Václav.
Do Vietnamu vyrazí v říjnu na 16 dní. Tak daleko od domova ještě nikdy nebyl. „Nejdále to bylo ve Velké Británii za tetou,“ prozradil mladý šachista. „Kromě spoluhráčů nás budou doprovázet trenéři. Jaký mimozápasový program budeme mít připravený, ještě nevím. Šachový svaz nám zaplatí ubytování, ale třicet tisíc korun budou muset vynaložit moji rodiče. Budeme proto shánět sponzory,“ nastínil.

O prázdninách ho čeká účast na několika tuzemských turnajích a také náročná příprava na zmíněný světový šampionát. „Zvýším tréninkovou zátěž. Musím se naučit větší repertoár zahájení, což je zatím asi má největší slabina. Jinak bych třeba proti nadupaným Švédům měl malou naději na úspěch,“ přiznal šachista. Konkurence totiž nespí a sledování soupeřů z jiných zemí není nic neobvyklého. „Partie z domácích mistrovství jsou zapisovány a objevují se na internetu. Stejně jako budou soupeři sledovat mě, také já se podívám na jejich odehrané partie, abych předem poznal kvalitu protihráčů,“ dodal Václav Růžička, kterého na soutěže připravuje jeho trenér Miroslav Vanka z Prahy.