Mistrovství Čech v Seči u Chrudimi se zúčastnili tři kladenští borci, z nichž dva, Jakub Haman a Adam Čáp, se kvalifikovali do hlavní části turnaje. Jakub v kategorii do šestnácti let obhajoval titul mistra Čech, jejž v loňském roce získal v kategorii do čtrnácti let. A byl opět úspěšný, když v celkovém pořadí skončil na stupínku nejvyšším. Adam v kategorii do dvanácti let vybojoval sedmé místo a stejně jako Jakub postup na mistrovství republiky, jež se uskuteční na jaře příštího roku v Koutech.

„Každý z nás sehrál v Seči devět partií. V šesti z nich jsem vyhrál a zbývající tři skončily remízou,“ pochlubil se Kladenskému deníku Jakub Haman.
Nyní ho, stejně jako jeho spoluhráče Adama, čeká pod vedením trenéra Jana Mišička, jenž má velký podíl na jejich úspěších, příprava na zmíněný republikový šampionát

„Chtěl bych na něm uhrát pět a půl bodu, když bod je za vítězství v partii a půl bodu za remízu. Stačilo by mi to nejspíše na umístění v první polovině. Bude to ale těžké, na Moravě je řada kvalitních hráčů,“ plánuje Jakub.

„Také mým cílem je skončit v první polovině,“ doplnil ho Adam. Spolu s nimi má účast na mistrovství republiky v Koutech zajištěnu další kladenský hráč – Václav Růžička. Ten se v minulých dnech vrátil z mistrovství světa mládeže, které se konalo ve vietnamském městě Vung–Tau.

„V mojí kategorii do čtrnácti let se ho zúčastnilo celkem sedmaosmdesát hráčů. Na základě losu jsem se střetl s jedenácti z nich a získal pět a půl bodu. V konečném výsledku to znamenalo až padesáté místo, což pro mě bylo určité zklamání,“ popsal své pocity Václav. „Hodně jsem turnaj podcenil. Chtěl jsem na něm být do patnáctého místa. Ale bylo to moje první mistrovství světa a nevyvaroval jsem se špatných zahájení partií, což je moje slabina. Hrubky jsem však dělal i v jejich středních fázích,“ vysvětlil mladý šachista.

Ve Vietnamu ho zaujala atmosféra a zájem, kterého se zde šachu dostalo. „Na slavnostní zahájení se přišlo podívat sto tisíc lidí, na zakončení pak ´jen´ padesát tisíc. Všude visely plakáty informující o tom, že se šampionát koná. Vietnam touto hrou doslova žije. Místní televize z mistrovství natáčela šot, který byl uveden v hlavním vysílacím čase. To je u nás něco nemyslitelného,“ uvedl Václav Růžička.
V exotické zemi ho trochu zaskočila vysoká vlhkost vzduchu a enormní vedro. Evropským účastníkům se zde hůře dýchalo. „Hala, v níž se hrálo, ale byla klimatizovaná,“ poznamenal.

Město Vung–Tau leží na pobřeží moře. Na pláž to měli čeští šachisté z hotelu, kde byli ubytováni, pouhé tři minuty. Po skončení šampionátu si výprava udělala výlet na nedalekou horu. Je na ní postavena patnáct metrů vysoká socha Ježíše Krista a byl tam odtud nádherný výhled na celé pobřeží.
Vašek si z Vietnamu přivezl kromě vzpomínek i suvenýry – typický klobouk a krásně zdobené kimono.