Zmizely už stovky jabloní, meruněk i višní. „Vyklučili jsem dosud asi patnáct hektarů ovocných stromů. Měli jsme ale zapůjčenu techniku jen na omezený čas, takže jsme zlikvidovali méně, než by bylo potřeba. Budeme pokračovat v dalších etapách,“ potvrdil hlavní ovocnář podniku Jiří Johanovský.

Ovocné stromy jsou podle něho nahrazovány jinými zemědělskými plodinami – k tomu má výhledově dojít odhadem až na padesáti hektarech půdy obhospodařované Ekofruktem, který ovocné stromy včetně hrušní a třešní pěstuje na plochách a stráních kolem Slaného na 145 hektarech.

„Místo stromů jsme naseli pšenici, v zemi už je i česnek a následně budeme sít i ječmen a hrách,“ uvedl Tomáš Podrazký z Ekofruktu.

Mrazíky zřejmě zasáhnou všechny meruňky

Kvůli změně komodit musí podnik zajistit i potřebnou techniku. Zčásti disponuje vlastní, ale některé stroje si musí pronajmout. „Kdybychom nakoupili vlastní techniku, finančně by se to nevyplatilo," poznamenal Podrazký.

Kvůli mrazu přišli v uplynulých dnech ovocnáři i o meruňky, které na plochách ponechali. „V jednom sadu nám pomrzly meruňky z osmdesáti procent. Na tento týden hlásí také mrazíky, přijdeme patrně i o zbytek meruněk,“ konstatoval Jiří Johanovský.

„Samozřejmě je možné přihřívat pod stromy v sadu svícemi, ale to už se pak ekonomicky nevyplatí, protože propálíte více než 200 tisíc korun,“ uzavřel Tomáš Podrazký.