Kilo česneku pořídíte při samosběru za 100 korun, hrášek za 70 korun. Mladí i dříve narození ochotně sklízejí vše, co příroda vyprodukovala, a mnozí nejen z Kladenska, ale i Prahy a severu Čech si odvážejí plné bedny i kárky.

Nadšení je velké. Jak potvrzují oslovení sběrači, česnek nakupují buď k přímé spotřebě nebo na uskladnění. „Máme prostornou půdu, takže česnek zavěsíme ve svazečcích a necháme ho pěkně vysušit. Je kvalitní, takže vydrží klidně i do příštího roku, pokud ho do té doby nespotřebujeme,“ potvrzuje například zákaznice z Brandýska.

Na příliv zákazníků jsou majitelé farmy Kamila a Karel Dryákovi připraveni i o nadcházejícím víkendu, kdy v sobotu a v neděli pořádají na polích v Osluchově u Žižic samosběry vždy od 8 do 16 hodin.

Jelikož se samosběry těší v posledních letech velké oblibě veřejnosti, vybudovali Dryákovi vedle svého zrenovovaného statku i zcela nové zázemí. „Máme zde dřevěné pódium s váhou a pokladnou a také zcela novou prodejnu, která je ještě ve výstavbě, dokončují se regály a vše potřebné. Kromě česneku na uskladnění a zeleného hrášku budeme pořádat v sezoně i samosběr rajčat a paprik. Jelikož jsme vysadili staré české odrůdy, jejich chuť je lahodná a sladká, s tím, co běžně koupíte v obchoďácích, se to nedá srovnat. Podle vývoje počasí, se mohou zákazníci těšit i na okurky nakládačky, cukety a další plodiny,“ říká Kamila Dryáková.

close Samosběry v Osluchě pokračují i o víkendu. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Samosběry v Osluchě pokračují i o víkendu.

Trasa na pole je značená cedulemi, vede okolo rybníka. Parkovacích míst je dostatek a cesta pro pěší je vysypána mulčovací kůrou. Zeleninu na poli, jako například okurky nakládačky, pěstují Dryákovi dále na černé folii a na slámě, aby byly produkty pokud možné čisté.

Samosběr v Osluchově vyhledávají v těchto dnech desítky lidí | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová

Jak se shoduje řada příchozích, návštěva farmy je nejen o samosběru a nákupu zeleniny, ale zároveň jde o pěkný výlet pro celé rodiny, kam rodiče a prarodiče berou často na brigádu i ty nejmenší, kteří ochotně pomáhají jako například dvouletá Apolenka s prarodiči z Pozdně nebo místní Eliška, která dorazila na samosběr česneku a lusků s tatínkem.

A nadšení neskrývají ani klienti z Domečku - Domova pro osoby se zdravotním postižením z Vejprt, kteří na farmu jezdí pravidelně už pátým rokem. „Naši klienti jsou ze samosběrů nadšení a vždy se rádi ochotně zapojí. Mají to v rámci aktivity, aby věděli, jaká je práce na poli. I když je to pro nás vyjížďka vždy sto dvacet kilometrů, jezdíme na Osluchov velice rádi. Dnes jsme nasbírali ve čtrnácti lidech okolo 150 kilo česneku, který je určený k přímé spotřebě, protože v našem zařízení vaříme celkem pro 350 strávníků,“ řekl sociální pracovník z Domečku Tomáš Siegl.