Klasickým příkladem je Unhošť. Postavilo se tu přibližně 80 nových domů, pouhá stovka ze zhruba 250 jejich obyvatel má ve městě hlášeno trvalé bydliště. „Máme fakticky více obyvatel, než se udává. Přicházíme tím o peníze z daní a dostáváme naopak pokuty kvůli nedodržení limitu počtu obyvatel na čistírnu odpadních vod,“ potvrdil unhošťský starosta Ivan Záboj.


Dalším problémem jsou děti ve školách. Zdejší ZŠ F. Melichara navštěvuje 474 žáků, 43 z nich má trvalé bydliště mimo Unhošť. „Dvacet dětí je hlášeno v Praze. Máme tu třeba i dvě z Karlových Varů, jedno z Plzně, Kamenického Šenova a dokonce i Slovenska,“ potvrdila ředitelka Marcela Ebertová.
Okolní obce, které nemají základní školu a děti odtud navštěvují tu unhošťskou, musejí Unhošti platit. „Pokud tam škola je, nedostaneme nic a přesto hradíme všechny provozní náklady. Kdyby u nás byly děti hlášeny, dostaneme alespoň něco na daních,“ konstatoval Záboj. Město se prý snaží rodiče přesvědčovat, aby své potomky v Uhhošti přihlásili.


Drtivá většina lidí se do Unhoště stěhuje z Prahy. „Z tříčlenné rodiny se přihlásí třeba jen manžel, žena a dítě mají trvalé bydliště nadále v hlavním městě. Často se tak děje kvůli pronajímání bytů,“ dodal starosta.
Jiná situace je ve Velké Dobré. Velká část přistěhovalců je podle starosty Zdeňka Zahrádky k trvalému pobytu přihlášena. „Těžko říci čím to je, ale problémy s tím nemáme,“ potvrdil. Jedním z těch, kteří se dosud nepřihlásili, je moderátor Vlasta Korec. „Žiji na Dobré už čtyři roky, ale ještě jsem to nestihl. Je s tím hodně papírování a možná je v tom trochu i moje lenost. Každopádně se ale co nejdříve přihlásím,“ řekl.


Složitá administrativa je podle starosty Dokes Jiřího Junka jedním z důvodů, proč se lidé přihlášení v novém bydlišti brání do poslední chvíle. Nepopírá, že dalším je vlastnictví bytu ve městě, odkud přišli. „V nové zástavbě máme přihlášeno asi osmdesát procent obyvatel. Velký problém v tom ale nevidím,“ uvedl Junek.