Majetek milionových hodnot bohužel nyní jen chátrá. Přestože obec projevila o dům zájem a chtěla ho bezúplatně získat do svého majetku, odpověď kraje byla vždy zamítavá. Nyní se možná blýská na lepší časy.

„Když jsme se dozvěděli, že v roce 2008 se mají děti stěhovat do nového domova v Unhošti, tak jsme zažádali, aby byla nemovitost převedena do majetku obce.

Chtěli jsme prostory využít například pro vznik denního stacionáře, mateřskou školu, středisko volnočasových aktivit či školicí středicko. Hejtman Petr Bendl nám předloni v únoru poněkud neutrálně odpověděl, že budou zvažovat dané možnosti. A od té doby bylo ticho po pěšině,“ řekl starosta Sazené Rudolf Votruba.

Na to oslovil vloni v srpnu již nové vedení kraje. „Hejtman David Rath se neozval vůbec, ale jeho náměstkyně Moravčíková nám na podzim odpověděla, že záležitost bude opět zvažována a prověřována. Dokonce bylo následně svoláno i jednání, kam mě pozvali a vysvětlili mi, že dům na obec zkrátka převést bezúplatně nemohou,“ doplnil starosta. Podle jeho slov vedení kraje argumentovalo tím, že musí pro objekt najít vhodného kupce. Nyní je ale situace dosud na mrtvém bodě.

Díky tomu, že se podařilo zajistit správce budovy Václava Knoflíčka ze Sazené, který ji pravidelně větrá a v zimních měsících i vytápí, není alespoň vydána napospas povětrnostním vlivům stejně jako nájezdu nezvaných živlů.

Podle starosty je nyní prvořadé, aby se problém pohnul kupředu. „Ať už dům prodají nebo vymyslí cokoli jiného, chtěl bych, aby to konzultovali s námi, abychom se mohli vyjádřit k tomu, co nám v obci vznikne. Aby z toho jednou nebyl třeba, slušně řečeno, hampejz,“ dodal Rudolf Votruba.

Sazenští si, stejně jako jejich starosta, ze všeho nejvíce přejí, aby ale spíše dostala objekt k užívání obec.

„Nejen výše zmíněné navrhované aktivity obce, ale například i bydlení pro sociálně slabé obyvatele, to je to, co bychom tu rádi viděli. Nebylo by to ve vsi poprvé. Vždyť i v budově zámku, kde sídlí náš úřad, žili kdysi ti nejchudší, o které se obec dokázala postarat,“ doplnil starosta, jenž dodal, že bude rád, když se problém vyřeší alespoň do jara.

Nejnovější informace o možném osudu budovy, získal včera Kladenský deník. Sazenským tím pádem svítá nová naděje.

„V uplynulých měsících se uskutečnila pasportizace veškerého movitého majetku, který je ve vlastnictví Středočeského kraje. Ten bude pro všechny objekty nově hledat způsob využití. V tuto chvíli nemá s budovou č. p. 39 v Sazené žádné konkrétní plány.

Obec tedy může požádat o převod do svého majetku. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu kraje,“ uvedla mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková.