Polyetylenové láhve s vodou, čisticí prostředky, montérky, pracovní rukavice, ale i lopaty, košťata nebo kbelíky přinášejí odpondělí od devíti hodin obyvatelé Slaného do budovy staré radnice na Masarykově náměstí, kde sídlí slánská městská policie. Jeseničtí, kteří pomoc vítají na druhé nepožadují oblečení denní potřeby či hračky. Takové věci nebudou do sbírky přijaty.

Jako i v předchozích letech zareagovalo město Slaný jedno z prvních a na pomoc při odklízení škod při lokálních záplavách na severní Moravě v pondělí dopoledne vypsalo humanitární sbírku, která bude ukončena ve čtvrtek v 16 hodin.

Úterý 30. června

5:00hodin

Tým slánských strážníků nakládá potřebné věci před budouvou staré radnice a odjíždí na místo určení do vzdálených Bernartic. Služební Lada Niva i s přívěsným vozíkem jsou naplněny k prasknutí humanitární pomocí, kde nechybí především pitná voda balená, čisticí prostředky, hadry na podlahy, košťata, lopaty, gumové rukavice, holinky. Úklidová četa pro akci Bernartice staruje ve složení : Pavel Štěpánek, Zdeněk Kutil, Josef Urbánek, Aleš Bureš. Kvůli tomu, že předem netuší, kde stráví první noc, vezou s sebou spacáky, stany, ale také nezbytné motorové pily pro odklízení škod. Podle prvotní domluvy by měli nocovat v tamní hasičárně.

13:21 hodin

Na místo určení přijíždíkolem jedenácté hodiny. „Velice vřele nás přijali. Materiální humanitární pomoc byla na místě rozebrána. Místní obyvatelé jsou za každou pomoc vděční. Hned jsme šli do akce a budeme nasazeni do místní části Buková. Podílíme se na odklízecích pracích. Je to tam daleko horší, než to je vidět v televizi. V reálu je to něco nepředstavitelného,“ uvedl Kladenskému deníku na místě přítomný vedoucí Městské policie Slaný Pavel Štěpánek, jenž se stal až do neděle koordinátorem čtyřčlenného odklizecího týmu. Podle zpráv, které předal na místě přítomný statik bylo v Bernarticích nařízeno strhnout hned deset domů.

19:58 hodin

Šílené horko dusno, žhavé slunce, večer bouřka. Nekonečné množství práce; kusy domů, nábytku i vozovek pomáhají všichni společně odklízet v osadě Buková asi dva kilometry od Bernartic slánští strážníci.

„V takovémhle rozsahu ani já škody po povodni nepamatuji. Všechny mosty jsou strhané. Lidé stloukají provizorně nové, aby mohli přejít na druhou stranu. Silnice vedoucí podél místního potoka je totálně zdevastovaná. Je neuvěřitelné, že voda dokázala utrhnou třicet metrů silnice a odnést ji o čtyřicet až padesát metrů dál. Místní lidé vyprávějí, že se přihnala šestimetrová vlna a všechno smetla, včetně metrákových kamenů a osobních aut,“ vylíčil události přímo z místa vedoucí MP Slaný. Podle jeho slov společně s třemi dalšími kolegy dnes vyklízeli zničený dům v osadě Buková a naprosto vyčerpáni teplem smíseným s pachem tlejícího bahna snědli teprve teď první pořádné jídlo za den.

„Zítra budeme pokračovat. Člověk pomalu neví, kde s úklidem začít. Vytahané věci a klacky snášíme na hromady, odkud je odvážejí velkoobjemovými kontejnery. Pomáhá, kdo má zdravé ruce a nohy. Hasiči, vojáci,“ doplnil Štěpánek.
Podle vyjádření místních se všichni ze všeho nejvíce obávají invaze komárů, která na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. „V každém případě je potřeba při další dodávce ze Slaného dovézt, dezinfekci, vodu, hadry na mytí, stejně jako repelenty proti komárům,“ uzavřel v úterý krátce před dvacátou hodinou Pavel Štěpánek.

Středa 1. července

11:43 hodin

Úklidová četa strážníků v Bernarticích je opět již v plném nasazení. "Ve Slaném jsme v deseti lidech naložili propůjčené sedmitunové vozidlo od kladenských hasičů materiální pomocí. Úředníci společně se slánskými hasiči pod vedním Miroslava Hendrycha naložili na korbu vše, co lidé od pondělka nanosili. Ve čtvrtek nad ránem naložíme zbytek a povezeme na místo. Sbírka bude ukončena v šestnáct hodin ve čtvrtek jak bylo oznámeno, ale peníze na konto mohou lidé posílat dál," sdělil manažer krizového řízení města Ľudovít Šikorský.

20:37 hodin

"Pokračujeme v uvolnování koryta potoka v osadě Buková, aby cestáři měli volný přístup a mohli začít opravovat silnice. Všechny práce provádíme společně s vojáky. Naše hlavní činnost je s motorovými pilami, které máme dvě. Další dva strážníci odklízejí ručně odřezané kusy, uvazují je lany a ty jsou postupně odváženy pryč," řekl koordinátor slánského týmu Pavel Štěpánek.

Stejně jako předchozí den drobné oděrky a modřiny nikdo ani nevnímá, ani nepočítá. První jídlo, které si všichni mohou vychutnat v nedaleké restauraci v Bernarticích, kterou nevzala voda, je steak. Po náročném dni vládne mezi přítomnýmidobrovolníky a místnímipřátelská nálada. Kromě výše zmíněných nechybějí ani psychologové. Nálada se pomalu začíná vracet jako první i tamním dětem, které na téma povodně dokáží oproti dospělým tu a tam vtipkovat. Vidina prázdnin je silnější než apokalypsa.

"Je to náročné, je dusno a vlhko. Zítra pokračujeme. Očekáváme další várku humanitární pomoci ze Slaného. Ze všeho nejvíce oceníme stavební kolečka, kbelíky, dezinfekční prostředky na kontaminovanou vodu ve studnách, stejně jako repelenty, protože komáři už se začínají objevovat. Zdravím všechny ve Slaném a všem velice děkuji za jejich pomoc," uzavřel Pavel Štěpánek.

Čtvrtek 2. července

20:47 hodin

Úklidová četa ze Slaného pokračuje ve své práci. Dobrovolníků v místě povodně v Bukovékaždým dnem přibývá, ale lidem síly ubývají. Přesto nikdo z nich neztrácí nadšení postiženým lidem, kteří se v minutě octli bez střechy nad hlavou, pomoci.

"Makáme všichni bez rozdílu a mohu říci, že je to alespoň trochu ubývá. Neustále pracujeme na uvolňování koryta potoka, které zanesené. Dnes jsem zahlédl partu strážníků z Mostu, kteří jeli pomáhat do nedalekého Javorníku. Nálada je vcelku dobá, ale únava se začíná dostavovat. Skutečně pomáhají všichni ať už vojáci, hasiči, lidé z Adry a další desítky dobrovolníků. Celý den se nezastavíme, tak jsme se teď večer odměnili alespoň pečeným masem na grilu. Nijak neponocujeme, spíme v hasičárně a ráno brzy zase vyrážíme do terénu. Je ale pravda, že se v tom horku nedělá nejlépe," sdělil Kladenskému deníku kordinátor slánského týmu Pavel Štěpánek. Nákladní auto, které mělo přijet dnes s dalšími potřebnými věci z humanitární sbírkyze Slaného dnes nedorazilo. Do Bernartic prý ale přijede už v pátek v poledne.

Aby se peníze či materiální pomoc nedostala do nepovolaných rukou, i tentokrát Slánští jednají cíleně a po komunikaci s městem Jeseník v Olomouckém kraji , již v úterý ráno odvezou na vybraná místa, co postižení obyvatelé potřebují.
„Podobným způsobem jsme pomáhali při polomech v Tatrách či vlnách tsunami na Srí Lance. Krizový štáb v Jeseníku vOlomouckém kraji si nadiktoval věci, které potřebují, včetně peněz a ty jim pošleme na speciálně zřízené konto v České spořitelně. Nechceme riskovat, že by se finance dostaly do nepovolaných rukou. Takhle máme jistotu, že dojdou tam, kam bylo domluveno,“ řekl slánský starosta Ivo Rubík.
Čtyřka strážníků odjede vúterýbrzy ráno s nákladem humanitární pomoci na Moravu, kde budou vybraní muži pomáhat při odklízení škod až do neděle.
„Odjíždíme služebním vozem Lada Niva s přívěsným vozíkem. Následující dny by měla přijet i další pomoc, podle toho, kolik materiálu se nashromáždí. Již nyní ale všem zúčastněným velice děkujeme,“ řekl vedoucí Městské policie Slaný Pavel Štěpánek.
Vedoucí MP Pavel Štěpánek bude coby koordinátor záchranných akcí přímo v Bernarticíchv Olomouckém kraji až do konce týdne.„Kromě věcí, které lidé donesli s sebou vezeme potřebné vybavení, včetně pily na odstranění větví a kmenů stromů. Ovšem až na místě zjistíme, co je všechnopotřeba,“ doplnil Štěpánek.
O tom, že Slaňáci jsou solidární nebylo pochyb od první chvíle, když se sběrná místnost v prvním patře staré radnice plnila hned pár minut po uveřejnění výzvy.
„Slyšel jsem výzvu v rozhlase, takže jsem doma posbíral nějaké montérky, pracovní rukavice a lopatu a běžel s tím na shromaždiště. Roky jsem působil jako báňský záchranář, tak vím, že pomoc je účinná, především, když přijde včas,“ řekl osmašedesátiletý důchodce ze Slaného. Jiní lidé nosili čisticí prostředky, balenou vodua jedna žena přinesla dokonce i pelíšek pro psa.
Pátek 3. července
11:10 hodin
Sedm tun humanitární pomociu ze Slaného dorazilo kolem šesté hodiny ranní. "Dnes pomáháme při vyklízení jednoho zaplaveného domu. Jeho obyvatelé bydlí v horním patře. Většinu vybavení ze spodního podlaží museli vyhodit," informoval koordinátor úklidového týmu ze Slaného Pavel Štěpánek.
21.15 "Trhli jsme rekord. Pracovali jsme až do jedenadvacáté hodiny a ani jsme nestačilůi večeři. Odpoledne nám všem osobně přijel poděkovat generál Picek a hejtman Olomouckého kraje," uzavřel Štěpánek.
Sobota 4. července
9:27 hodin
"Ve stejném tempu budeme pracovat do nedělního odpoledne. Dnes musíme pokácet staré lípy. Je jich škoda, ale v této situaci to jinak nejde, neboť brání ve výstavbě armádních pontonových mostů," doplnil Štěpánek.
Neděle 5. července
19.38 hodin
"V sobotu jsme pracovalido 19 hodin. Dnesjsme už pouzebalili věci a loučili se s místními. Mezitím se v Bernarticích vystřídaly další záchranné týmy. Přestože první dny byli lidé zčásti nedůvěřiví, dokázali jsme s nimi navázat přátelství. Zvali nás nakonec i na svačiny. Ve12 hodin jsme odjížděli. Opakovaně nám děkoval tamní starosta i polisté. Povodňoví turisté, kteří na místě nechyběli, jen neokouněli a také se zapojili do práce. Úklidový tým dorazil domů do Slaného v 17 hodin," dodal Štěpánek.

Na sběrné místo přinášejte zejména:

pondělí až čtvrtek; 29.6. až 2.7.2009 09:00 až 16:00 hod
- balenou pitnou vodu, balené potraviny trvalého charakteru,
- přikrývky, deky, spací pytle,
- dezinfekční a hygienické prostředky: chloramin, savo apod.
- úklidové prostředky: gumové a pracovní rukavice, gumáky, košťata, kýble, hadry, lopaty apod.
403812329/0800 (zvláštní účet města Slaného pro povodně 2009 u Čes.spořitelny)
Obec Bernartice byla ze všech obcí v regionu Jesenicka nejpostiženější.
„Podle nejnovějších informací tam Statik nechal zbořit sedm domů. Je to cíp – oblast sahající až k Polsku, je to bývalý okres Jeseník. Nebyl tam přímo problém, že by se rozvodnila řeka, ale do těch obcí přišla veškerá vláha z hor, která je zaplavila.Obec Bernartice, které v úterý přivážíme první pomoc, má zhruba devět set obyvatel. Další várku zavezeme v pátek a to vozidlem, které na cestu věnuje soukromý přepravce,“ uved manažer krizového řízení města Ĺudovít Šikorský.

Nové zpravodajstvíze severní Moravy přineseme ve středu dopoledne