Navzdory rozhodnutí centrálního vedení Českého červeného kříže vyhlásil Oblastní spolek ČČK Kladno ve spolupráci s požárním útvarem Kladno od pondělí 6. července mimořádnou humanitární sbírku určenou občanům postiženým povodněmi 2009. Akce potrvá do čtvrtka 9. července. Po tyto dny bude moci každý zájemce donést věci do ulice Zdeňka Petříka 2595, vždy od 8.00 hodin do 16.00 hodin.

„Sbírku jsme vyhlásili, jelikož nemůžeme zůstávat v nečinnosti. Zatím moc lidí nepřišlo, ale byl svátek. Myslím si, že většina přijde až dnes,“ řekla Stanislava Klicmanová Maříková, ředitelka Oblastního spolku ČČK Kladno.

Stejná akce, kdy oblastní spolek vyhlásil sbírku pomoci navzdory vedení, byla zahájena i v Mělníku.

V pátek 10. července budou vybrané věci odvezeny do Nového Jičína přímo oblastnímu spolku ČČK.

„Na východ republiky pojedu s hasiči osobně a budu dohlížet na řádné předání všech věcí. Doufám, že se nám podaří nashromáždit vše potřebné,“ dodala Stanislava Klicmanová Maříková.

Po předběžné domluvě se zástupci ČČK v postižených oblastech pořadatel sbírky předpokládá, že v příštích týdnech budou nutné především hygienické potřeby, jako jsou mýdla, tělové šampony, šampon na vlasy, Lactacyd, pasty na zuby, antimykotika, repelenty, papírové kapesníky, dětské pleny. Dále vybavení pro lékárničky: Ibuprofen, Paralen, Ataralgin, Acylpyrin, dezinfekce, Septonex, Coldrex, vitaminy, náplasti, obinadla. Z potravin se doporučují pouze instantní polévky, sušenky a instantní jídla. Dále povlečení na postele, ručníky, utěrky, čisticí a úklidové prostředky a pomůcky.

O pomoc byla požádána i sousedící města Buštěhrad, Libušín a Stochov.

„Na zítra jsem svolal mimořádnou radu zastupitelstva, abychom se domluvili na dalším postupu, ale předpokládám, že po zkušenostech z povodní v letech 1997 a 2002, kdy jsme humanitární pomoc vezli přímo na místo, nebrání nic vyhlášení ani této sbírky. Soucítíme s lidmi a chceme jim pomoci,“ informoval Antonín Kadlec, místostarosta Stochova.

Páteční odvoz sbírky na místo určení bude Kladenský deník sledovat.