Například komisař ohlásil svou návštěvu v Mostecké ulici v Kladně-Sítné na 8. března mezi 16. a 19. hodinou. Čekali na něj lidé v několika bytech.

„Když se blížila devatenáctá hodina, všichni jsme se scházeli na chodbě a ptali se, jestli přišel, ale u nikoho z nás v uvedený čas nebyl,“ řekla jedna obyvatelka domu Miroslava Chocová.

„Dozvěděla jsem se, že se obhajoval tím, že bylo zamčeno a nemohl se dostat dovnitř. Já to vnímám jako výmluvu, protože na kohokoliv by zazvonil, otevřel by mu,“ prohlásila Chocová s tím, že v dnešní době není možné nechávat dveře dokořán, kvůli zlodějům. „S tím by měl každý sčítací komisař počítat,“ dodala.

V následujících dnech vhodil do poštovních schránek znovu údaje, kde avizoval svou návštěvu. Uvedl tam sice datum 23. března, ale zapomněl na své osobní číslo a hodinové rozpětí, kdy by měli lidé zůstat doma.

„Napadlo mě zavolat na infolinku sčítání, kde jsem si stěžovala. Ovšem nic se nedělo,“ tvrdí Miroslava Chocová. „Hlavně, že vyhrožují desetitisícovými pokutami,“ rozhořčeně dodala.

Podle ní není možné za takové služby platit. „Je to výsměch společnosti, ale na druhou stranu chápu, že toho pracovníci pošty mají hodně,“ uvedla Chocová, podle jejíž informací stejný sčítací komisař udělal stejné pochybení o dva vchody dále.

Kladenský deník volal i na infolinku sčítání lidu, aby zjistil, jak se situace řeší. Síť ale byla přehlcená. Po šestém vytočení čísla se podařilo spojit s operátorkou.

„Když se dozvíme jakoukoliv stížnost, většinou lidem domluvíme novou schůzku s pracovníkem v čase námi určeném. Když se situace bude opakovat, můžeme za nimi poslat jiného sčítacího komisaře, popřípadě pošleme volající na sběrné místo,“ informovala operátorka Terezie Rumlová.

Ta potvrdila, že případy podobného typu se hromadí. „Dokonce jsme zřídili nové callcentrum v Praze, aby se mohlo dovolat více lidí, čímž by měl i odpadnout problém s přehlcením sítě,“ uzavřela Rumlová.

Podivné pracovní techniky komisaře zjišťovala i mluvčí české pošty Marta Selicharová. „Podle mých informací na místě pracovník byl, ale budova byla zamčená. Nevím, proč nezazvonil. Chápeme to jako jeho pochybení,“ sdělila Selicharová.

Když je stížností na sčítacího komisaře více, Česká pošta ho vymění. „Jejich práce je honorovaná dvěmi složkami. Podle rozsahu hodin a kvality práce,“ informovala mluvčí.

Lidé si ale kvůli sčítacím archům nemusí brát v práci volno. „Když je pracovník nezastihne jednou, vhodí jim pracovník do schránek letáček. Je také možnost domluvit si na infolince nebo e-mailu jiný termín,“ prozradila Selicharová. „Dále pokud nebudou ani podruhé zastiženi, mohou jít na sběrné místo nebo počkat, jelikož sčítací komisaři budou posléze chodit k těm, kdo sčítací archy ještě nemají,“ dodala.

České poště zbývá rozdat jen čtyři procenta formulářů. „Ráda bych ještě řekla, ať lidé na sběrná místa nechodí, jelikož je ještě čas. Sčítací archy je možné si vyzvednou do 14. dubna,“ doplnila Marta Selicharová.

Komisař v ohlášený den 23. března formuláře nakonec roznesl. „Že by se omluvil za zmatky, které způsobil ho vůbec nenapadlo,“ informovala Chocová.