Devětašedesátiletá Miloslava Hurtová z Kladna se stejně jako mnoho ostatních seniorů obává o svou bezpečnost. Na rozdíl od jiných se však již po několikáté ve svém životě rozhodla, že kdyby se někdy dostala do situace, kdy by ji ohrožoval zloděj nebo násilník, neponechá nic náhodě, a proto se zúčastnila včerejší besedy o bezpečnosti seniorů s kladenskými strážníky.

Miloslava Hurtová sice Kladenskému deníku sdělila, že se naštěstí zatím nikdy ocitla v situaci, kdy by někdo usiloval o její život nebo ji chtěl okrást, ale pravidla bezpečnosti se snaží dodržovat už od malička. „Bydlím v Rozdělově a někdy když se vracím domů Vašíčkovou ulicí, třeba i jen v podvečer, a jde proti mně někdo, kdo se mi nezdá, mívám strach. Proto s sebou nosím pepřový sprej a také křiklouna. Tak říkám takovému zařízení, které v případě nebezpečí spustíte a ono začne houkat jako alarm,“ popsala seniorka. „Málokdy jdu venku pozdě večer, ale s těmihle pomůckami mám pocit jisté ochrany,“ upřesnila seniorka.

Ta se řídí heslem důvěřuj, ale prověřuj, a tak už si podle svých slov pepřový sprej sama i vyzkoušela. „Chtěla jsem vědět, jako to funguje, proto jsem to doma nastříkala do dřezu. Bylo to velmi nepříjemné a pak jsem se z toho nějakou dobu vzpamatovávala,“ řekla Hurtová.

Součástí besed seniorů s Městskou policií Kladno jsou i praktické ukázky. Včera se nejen paní Hurtová dozvěděla, jak správně používat právě pepřový sprej, ale i jak na svou obranu využít třeba hůl.

Strážník je upozornil například na to, že je velmi důležité umět agresora odhadnout. Tedy kdy je možné ho zpacifikovat a kdy je naopak lepší mu vydat to, oč žádá. Zdůraznil také, že obzvláště senioři, kteří už jsou sami, by o svém pohybu a aktivitách měli informovat alespoň sousedy.

„Pokud není útočníků více, nebo není o mnoho silnější než vy, kousejte, kopejte, škrábejte. Dělejte cokoli na svou obranu, ale tak, aby to bylo přiměřené. Podle výsledků z různých výzkumů dobře funguje i akustický šok, třeba pískání na píšťalku. V případě ohrožení je také lepší křičet hoří, než pomoc,“ poradil seniorům strážník Josef Rejda.

Podle jeho slov je to psychologický efekt. Slovo hoří si totiž lidé spojí s nebezpečím všech, kdežto volání o pomoc je pro ně problémem pouze toho, kdo takto křičí. Stejně tak dobře prý funguje i identifikace svědka napadení. „Lidé bohužel bývají lhostejní, a tak je lepší dotyčného vytáhnout z davu. Když by se vám něco stalo, požádejte o pomoc například slovy: „Vy, v tom červeném svetru, pane, pomozte mi,“ poradil Rejda.

Debatovali například o rozložení peněz na různá místa, což je lepší. O tom, že se to vyplatí, se rozhovořil další senior. „Moje žena nosí dvě peněženky. Jednu více navrchu, ve které žádné peníze nemá, a druhou ukrytou. V Praze v metru se stalo, že jí někdo ukradl tu první. Asi se musel moc divit, když tam nalezl pouze léky,“ dodal muž.