„Záchranná služba je tu pro potřebné v ohrožení zdraví a života. Výjezdy k opilým osobám zatěžují záchranáře a nemocniční personál, ale ohrožují i ostatní pacienty, ke kterým třeba musí jet sanitka ze vzdálenější základny,“ zdůrazňuje mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

„V drtivé většině případů intoxikovaným lidem po zdravotní stránce nic vážného není. Záchranáři je po nezbytném vyšetření transportují do nemocnice, kde skončí na expektačním pokoji. Někdy se jdou vyspat domů. Nejčastěji kontaktují záchranáře strážníci, kteří opilce nacházejí na ulicích či chodbách domů,“ dodává mluvčí.

K některým lidem se jezdí opakovaně a třeba jen v rozmezí několika hodin. „Takovým nechvalně známým je na Kladensku muž středního věku. Posádky jsou k němu vysílány na žádost strážníků. Ti ho nalézají ležícího a neschopného komunikace. Muž není bezdomovec, pracuje a většinou je u něj nalezen větší obnos peněz. V období od června loňského roku do června letošního k němu vyjeli záchranáři pětadvacetkrát. Stejně tak tento týden,“ uzavřela mluvčí.

Podobně vyrážejí zdravotníci i do Slaného, kde nezřídka několikrát za noc sbírají ze země mladého opilého vozíčkáře.