Poslední prázdninový víkend, kdy už většina dětí i s rodiči tráví čas přípravou do školy, si budou moci návštěvníci akce zpestřit návratem do dob středověku. Mistrovství v bojové a lovecké lukostřelbě přináší instinktivní střelbu jako oblast umu i zápolení na veřejně přístupné místo. Jedním z cílů této putovní soutěže je i propagace instinktivní lukostřelby a její mnohotvárnosti.

„Věříme, že jejím pořádáním poskytneme inspiraci dalším zájemcům o tuto možnost využití volného času a rozvoje vlastních schopností. Instinktivní střelba z luku je sice odvětvím mladým, přesto v Čechách i v zahraničí je již mnoho střelců, kteří se tomuto odvětví věnují. A právě jejich zápolení je určena tato soutěž,“ uvedla Leontýna Babuková, jedna z organizátorek letošního mistrovství.

Bojová a lovecká střelba v rámci možností reálně simuluje podmínky, ve kterých byl střelec nucen užívat zbraň ať už k boji nebo k lovu. Střelec musí projevovat vysokou všestrannost v používání zbraně, protože střílí ve dne, v podvečer i za tmy, musí umět vystřelit rychle a přesně zároveň, pohybovat v terénu, mít výdrž a zasáhnout šípem terče různých rozměrů.

Otevřené mistrovství ČR v bojové a lovecké střelbě má již šestnáctiletou tradici, která má kořeny v zápolení jménem Jarní klání S.E.B.U. (Spolek Evropských Bojových Umění) Jeho děj se odehrával v Kladně. V rámci uvedeného klání se vedle lukostřelby soutěžilo i ve vrhání nožem a sekerou a ovládání chladných zbraní.

Všechny soutěže se však rozrostly, účastníků přibývalo, a tak nezbylo nic jiného, než jednotlivé kategorie osamostatnit. S.E.B.U. svou činností navazuje na historické odkazy a své akce se snaží umístit do zajímavých prostor s historickou kontinuitou. Autor: Tom Dvořák