VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedm vrtů prozkoumá nebezpečí ukryté v Poldovce

Kladno – Průzkum starých ekologických zátěží v areálu bývalé Poldovky pokračuje. Radní města odsouhlasili vstup odborníků na pozemky města ve Vrapicích, Dubí, Hnidousech, Průmyslové ulici a u centrálního hřbitova. 
V těchto lokalitách bude 
v příštích týdnech vytvořeno sedm nových vrtů.

3.8.2015 4
SDÍLEJ:

Analýza starých ekologických zátěží v Poldovce pokračuje.Foto: Robert Božovský

Tato etapa naváže na už dříve získané výsledky analýzy rizik. „Podstatou projektu je získání co nejpřesnějších informací o postupu kontaminace zjištěné při plošném průzkumu znečištění původních průmyslových zón na území města Kladna. Na několika místech zde byly v dobách dlouholeté průmyslové činnosti ukládány bez jakéhokoli zajištění nebezpečné odpady. Znečištěny jsou i plochy některých průmyslových provozů," uvedla mluvčí magistrátu Kateřina Přibylová.

Významným rizikem je především možnost kontaminace podzemních vod, neboť vytěžené důlní prostory jsou postupně zaplavovány i pod kontaminovaným územím. Náklady na průzkum proto bude hradit Palivový kombinát Ústí nad Labem, který má pozůstatky po důlní těžbě na Kladensku na starosti. „Jednou z našich nejvyšších priorit je kvalitní a zdravé životní prostředí. Ekologické riziko v této lokalitě je obrovské. Na území České republiky nenajdeme srovnatelný případ kontaminované oblasti. Proto je dobře, že se celou záležitostí můžeme koncepčně zabývat už dnes a máme zatím čas nalézt kvalitní řešení," sdělil kladenský primátor Milan Volf.

Vrty umožní výrazně zpřesnit rozsah kontaminace průmyslových zón i rychlost stoupání podzemních vod ve vytěžených prostorech. Hloubka vrtů se bude pohybovat mezi 80 a 400 metry. Na pozemcích města budou minimálně několik let. Práci na vrtech předcházel průzkum, na jehož základě byla definována hlavní ohniska kontaminace zemin. Významně zasaženy jsou plochy o rozloze vyšší než deset hektarů. Hmotnost kontaminovaných substrátů se pohybuje v řádu desítek tisíc tun. Extrémně kontaminovaným územím je především halda Poldi, tedy prostor uvnitř průmyslové zóny poblíž nádraží Kladno–Dubí. Sem byly dlouhodobě ukládány nebezpečné odpady. Mezi další výrazně zatížené území patří lokalita zvaná Černé moře, strojírna a těžká údržba, ocelárna 1 a plynojem nazývaný Váňův kámen.

Nezávisle na analýze rizik město řešilo kontaminaci území bývalých koksoven v předchozích několika letech. „Největší riziko spočívá v tom, že ke kontaminovaným horizontům stoupá už dvanáct let voda v důlních prostorech, které jsou na základě platných povolení řízeně zatápěny. Na základě parametrické studie navazující na analýzu rizik jsou nyní navrženy další kroky. Především čerpání důlních vod, jež umožní minimalizovat růst hladin a tím i získat čas na dekontaminaci území," konstatovala Kateřina Přibylová.

Podle vedení radnice nese za současnou situaci odpovědnost i bývalý generální ředitel kladenských hutí Vladimír Stehlík, který ocelárny Poldi zprivatizoval v roce 1993. „Tehdy převzal všechny závazky z minula, písemně deklaroval aktivní sanaci ekologické zátěže, čímž této povinnosti zbavil stát. Stehlíkovy podnikatelské aktivity ale skončily krachem a závazek, který tehdy učinil, dnes není 
z čeho vymáhat," dodala mluvčí magistrátu.

Autor: Robert Božovský

3.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení