To Kladenskému deníku potvrdil například agronom společnosti Agra Řisuty Vítězslav Krček. „Nedostatek sena pro nás představuje problém, užíváme ho na krmení krav. Těm jsme tedy museli změnit krmnou dávku - omezit seno a o to více jim začít dávat lusko-obilné směsky, ječné slámy a podobně. Kdyby krávy musely žít pouze ze sena, tak bychom část stáda museli vybít,“ vysvětluje agronom, podle kterého se dá seno v případě krav suplovat právě lusko-obilnou směskou, vojtěškou, jetelem, částečně se pak dá nahradit také slámou. V tomto případě se následně ještě živiny, které ve slámě nejsou, musí doplnit dalším jadrným krmivem.

Řisutská společnost seno neprodává, podle agronoma má málo i pro své potřeby. „Dříve jsme standardně prodávali třistakilový balík sena za pět set korun. V letech, kdy je dost vody, se dá sehnat i levněji. Aktuálně mám informace, že balík seženete za patnáct set korun. A bude ještě hůř,“ varuje Krček, podle kterého se chléb lámal především v jarním období. „Kvůli dubnovému a květnovému suchu tráva moc nenarostla. Někdy v červnu jsme sklízeli asi 150 hektarů na Rakovnicku. V tu dobu většinou bývá tráva vysoká nad kolena nebo do pasu, tentokrát byla lehce nad kotníky, někde byla dokonce jen spálená země. Moc jsme tam toho nesklidili. Naštěstí máme zasetou novou jetelo-trávu u Svinařova, tam už to bylo mnohem lepší,“ dodává agronom.

To, jak je situace vážná, potvrdil také soukromý zemědělec Jiří Hašek mladší z Velké Dobré. Ten zbytky sena sklizeného a uklizeného na konci června doprodal před několika dny. „Sena bylo hodně málo. Dá se říci, že byla třetinová sklizeň oproti předešlým rokům. Cena tak stoupla asi o polovinu. Aktuálně se šplhá ještě výše, než za kterou jsem seno prodával já. Léta jsem balík prodával za šest set korun, letos jsem musel zdražit na tisíc. V poslední době se ale prý ceny stoupají ještě výše, a to k dvanácti až patnácti stům korun,“ prozradil Jiří Hašek mladší, který registruje denně několik lidí, kteří se po senu poptávají.

„V tomhle období není obvyklé, že by někdo seno sháněl. Většinou se po něm začali lidé poptávat až později. Je to způsobené tím, že na pastvinách není tráva, a tak lidé musí přikrmovat, jenže není kam sáhnout. Poptával jsem se po senu na Šumavě i na severu Čech s tím, že bych ho odtamtud dovezl, ale ani tam není,“ popisuje zemědělec, podle kterého z druhé sklizně sena nejspíš nic nebude. „Nepočítám s tím, že by z otavy něco mohlo být. To, co mělo tendenci ještě růst, dostalo v posledních dnech obrovský tvrdý direkt,“ uzavřel Hašek, jehož klientelu tvořili především majitelé koní.

I ti nyní musí tuhle krizi řešit. „Jsme na tom úplně stejně jako ostatní. Seno není, a tak je oproti loňsku na jedné fůře o deset tisíc dražší. Loni se prodával balík sena za pět set korun, letos ho seženete i za patnáct set korun, když ho ovšem vůbec seženete. My sice máme seno nasmlouvané, avšak nejsem si jistá, jestli vůbec bude. Museli jsme kvůli tomu také zdražovat ustájení,“ vysvětluje Romana Vochozková ze Sportovní stáje Černuc.

Podle ní krize začínala už loni, kdy sena také nebylo mnoho. „Letos se situace ještě vystupňovala. Nemáme pastviny ani louky, takže jsme odkázání na nákup sena. Dovážíme ho od Litoměřic,“ dodala.