Proč se úspěšná, zajištěná a inteligentní žena jako vy rozhodla kandidovat do Senátu, když je pohled veřejnosti na politiku tak negativní?

Mám pocit, že bych měla právě v této době společnosti dát kus svého času a znalostí. Myslím, že je důležité, aby i do politiky šly kvalitní osobnosti. Jestliže do politiky odmítnou vstupovat odborníci a lidé, kterým jde v první řadě o prospěch státu i jeho občanů, najdou si do ní cestu prospěcháři, kariéristé nebo jedinci, kteří se v reálném životě nedokázali uplatnit.

Myslíte si, že takovým odborníkem jste právě vy?

Řídím se principem, že nejbližší místo, kde člověk najde pomocnou ruku, je jeho vlastní rameno. Někomu se to může zdát troufalé, ale dovolím se za odborníka považovat. Pracovala jsem v soukromé sféře i na vedoucích pozicích ve veřejné správě, mezi moje zaměstnavatele patřilo např. Ministerstvo kultury, velká Komerční banka nebo krajský úřad.

Čím byste jako senátorka chtěla být lidem prospěšná?

Řadu let jsem se věnovala ekonomice. Vím, jak se tvoří rozpočty nebo jak funguje kapitálový trh. Znám důvěrně účetní a daňovou problematiku a v tom bych právě chtěla pomoci prosadit lepší a stabilní podmínky pro živnostníky a drobné podnikatele. Mám přehled o tom, jaké rezervy se skrývají ve financování státní správy a samosprávy, měst a obcí. Díky mé práci ve veřejné správě dobře vím, jaký vliv a dopad mají zákony přijímané Parlamentem ČR na ekonomickou situaci země a také na život každého z nás, obyčejných občanů.

Většina analytiků na váš postup z prvního kola senátních voleb příliš nesázela. Ve druhém kole je vaším soupeřem Jiří Dienstbier (ČSSD). Proč by měli lidé volit právě vás?

Pan Dienstbier je typickým příkladem kariérního politika. Jemu je v podstatě jedno, zda kandiduje za Kladno, Příbram nebo Kolín. Půjde tam, kde ho strana postaví jako svého kandidáta pro jakýkoliv post. Na rozdíl ode mě. Já jsem kladenská patriotka. V Kladně jsem vyrostla, chodila jsem tu do základní školy, na gymnázium a dodnes na Kladensku se svou rodinou bydlím. Každý den tady žiji mezi místními lidmi, v hokeji fandím samozřejmě Rytířům. Já mám Kladno zaryté hluboko v srdci a věřím, že právě proto mi Kladeňáci v prvním kole dali svoji důvěru. Sounáležitost s městem nemůže mít člověk, který žije v Praze. A někdo, kdo se navíc musí věnovat ještě další politické a exekutiv¬ní funkci ve vládě. Nevěřím, že by se ministr Dienstbier byl schopen věnovat senátorské práci tolik jako já.

Věříte si i přesto, že jste v prvním kole získala méně hlasů než váš protikandidát?

Věřím, že se mi podaří přesvědčit ty voliče, jejichž kandidáti v prvním kole neuspěli, aby přišli k urnám znovu. Ve druhém kole začínáme oba od nuly a konečný výsledek se může vyvinout úplně jinak. Šance jsou vyrovnané. Já věřím, že Kladeňáci chtějí mít v horní komoře „svoji" sená¬torku a ne pražského politika.

Inzerce TOP 09 a STAN