Obyvatelé Domova pro seniory v Kladně v ulici Františka Kloze si mohou od nynějška zahrát pétanque, který je po více než sto padesát let společenskou hrou původem z Francie.

Nové pétanquové hřiště předali včera v poledne seniorům zástupci Nadačního fondu Veolia. Domov pro seniory má jako jediný v regionu k dispozici speciálně upravenou pískovou plochu.
„Pétanque je dalším zpestřením života dříve narozených, kteří i v pokročilém věku mohou žít aktivně. Jsem potěšen skvělou spoluprací domova pro seniory s takovými partnery jako je Nadační fond Veolia,“ řekl primátor města Kladna Dan Jiránek. Stejně jako on, ředitel domova Zdeněk Syblík, další hosté a především obyvatelé zařízení, si vyzkoušeli, co tato hra s nablýskanými koulemi obnáší.
Přestože v dávné historii se společensko–sportovním akcím věnovali výhradně vojáci, kteří používali dělostřelecké koule, v Kladně se hned k prvnímu utkání v domově připojily také ženy, aby svým spolubydlícím ukázaly, že i v pokročilém věku to umí rozehrát. „Zamlada jsem hodně cvičila v Sokole, protože nás k tomu vedl tatínek. Pétanque hraji úplně poprvé a v dokonce jsem jedno kolo i vyhrála. Je to zábavné a nenáročné,“ řekla pětaosmdesátileté klientka domova pro seniory Anežka Tylová.

Pétanque skutečně není nikterak fyzicky náročný a ze své podstaty je vhodným sportem pro všechny generace. Ve Francii, odkud pochází i naše společnost, je pétanque velmi oblíbenou hrou a pro svoji dostupnost a jednoduchá pravidla si postupně získává popularitu i mezi širokými vrstvami obyvatelstva,“ upřesnila ředitelka marketingu a komunikace společnosti Veolia Eva Kučerová.
Vzhledem k tomu, že hřiště se nachází v komplexu kladenských sportovišť, bude kromě sto dvaceti seniorů zařízenípřístupné také veřejnosti.
„Domluvili jsme se, že plochu pronajmeme vždy proti podpisu zájemcům zvenčí, takže kdokoli bude mít chuť si u nás zahrát, je srdečně zván,“ uvedl ředitel Domova pro seniory v Kladně Zdeněk Syblík