„V loňském roce nebyl problém získat peníze, na něž měl dotyčný nárok. Tím, že je žadatelů spousta, mám pocit, že jsou důkladněji prověřováni a na vyšší částky ne každý dosáhne,“ uvedl starosta Zákolan Vladimír Dobeš. Podle jeho slov je z tohoto důvodu prováděn v jejich obci průzkum, kolika lidem bude třeba pečovatelskou službu poskytovat. „Seniorů i u nás přibylo, tak se domlouváme s velvarskou charitou, aby nám pro ně případně zajistila donášku do domu a jiné služby. Stejně tak jednáme se sousedními Otvovicemi, zda jsou schopni některé naše obyvatele přijmout v tamním domově,“ doplnil starosta Dobeš, jenž je přesvědčen o tom, že nikdo z jejich starších obyvatel zatím na hranici bídy žít nemusí.

I když je složité na nejvyšší hranici jedenácti tisíc korun dosáhnout, ti, již pomoc pečovatelů potřebují, ji prý skutečně dostanou. „Nemáme s tím nejmenší problém. V obci zajišťujeme péči pouze jedné paní, která potřebuje vyprat prádlo nebo odvézt lékaři. Ti, co čerpají nejnižší sazbu, což je zmíněných dva tisíce korun, investují získané peníze do služeb, které si sami zvolí,“ uvedla starostka Tuřan Marcela Gabštúrová, která všem ostatním zajišťuje dovoz jídla za padesát korun.

Nemálo komplikací způsobuje ale čerpání těchto prostředků domovům pro seniory, jež na jejich vyplácení čekají mnohdy i řadu měsíců. „Je to složité vyřizování a zároveň dokládání, kolik obyvatel v jaké skupině máme. Nyní například dostáváme přípěvky, o něž jsme žádali již v únoru loňského roku,“ uvedl ředitel Domova pro seniory V Kladně–Švermově Tomáš Abrhám.

Podle něj se těmito příspěvky a dotacemi ministerstva dostanou sotva na hranici únosnosti. „Kraj nás v loňském roce musel podpořit dalšími třemi miliony korun, s nimiž se nepočítalo a letos to bude možná ještě o něco víc. Přesto tvrdím, že nejsme kšeft, ale sociální služby. Naši klienti by neměli pocítit negativní dopad toho v žádném případě,“ doplnil Abrhám.

Podle propočtů stojí pobyt klienta měsíčně v takovém zařízení až dvacet tisíc korun, přičemž průměrná výše důchodu je zhruba devět tisíc korun. „Na dávky samotné spoléhat nemůžeme, protože spousta lidí na nejvyšší hranici nedosáhne. Takoví jsou spíše pacienty geriatrických center,“ uzavřel Abrhám.