„Přemýšlím delší dobu, kam bych se přestěhovala. Do domova důchodců ale v žádném případě nechci. Byla jsem se podívat v Hnidousích ve Velvarské ulici, kde vloni zrekonstruovali byty a tam je to moc pěkné. Asi se tam přestěhuji,“ řekla paní Marie.

A jistě nebude sama.Díky tomu, že byl středu odpoledne v Kladně ve Velvarské ulici slavnostně otevřen další zrekonstruovaný bytový dům, poslouží i tento zejména potřebám seniorů.

Za bezkonkurenčně nízké nájemné ve výši 29 korun za metr čtvereční, zde najdou domov lidé ve dvanácti bytech, kde nechybí moderní kuchyň a koupelna.

Rekonstrukce je pokračováním úspěšné první etapy, která byla dokončena v této lokalitě vloni. Při ní byl v sousedství opraven stejný dům. Také letos bylo vše, včetně prostorného dvora osázeného zelení, hrazeno z pokladny města Kladna ve výši 21 milionů korun.

V bytovém domě ve Velvarské ulici č. p. 1273 bude celkem 12 bytů, z toho dva o velikosti 1+kk, osm bytů o velikosti 2+kk a dva bezbariérové 2+kk byty. „Přestože se jedná o byty se zvýhodněným nájemným, jsou ve velmi pěkném provedení,“ dodává náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar.

Přestože ze strany žadatelů byl zájem o byty v těchto domech dosud kvůli přísným kritériím slabý, pravidla pro jejich přidělování se nyní již poněkud zmírnila.

„O byt se zvýhodněným nájemným mohou žádat lidé starší 65 let, kteří nemají vůči městu dluhy. Jejich žádosti bude posuzovat bytová komise, která bude přihlížet i k tomu, má-li žadatel nějaké zdravotní postižení, zda je závislý na jiné fyzické osobě, jestli bude využívat sociálních služeb a jestli dosud bydlí v městském bytě, který by bylo možné nabídnout mladým rodinám s dětmi.

Nyní se konají výběrová řízení na umístění do domů pro seniory, které byly koncem května otevřeny ve Vrapicích. Dosud přišlo na úřad 31 žádostí.