Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: První světová válka na Kladensku, díl 1.

Kladensko - V těchto dnech si připomínáme 100 let od vzniku 1. světové války, která změnila mapu Evropy. Ukončila staré časy rakousko-uherského mocnářství a zároveň se stala určující událostí v dějinách 20. století. Válečné události zasáhly výrazně i do života obyvatel Kladenska. A právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku připravil kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola.

22.7.2014
SDÍLEJ:

PO MNOHÝCH OTCÍCH, manželech, bratrech či strýcích zůstaly v rodinách jen fotografie. Přežil tento kladenský voják hrůzy 1. světové války? Vrátil se zmrzačen či vůbec? Odpověď už dnes neznáme.Foto: archiv SVM Kladno

Ničivost s jakou vpadla první světová válka do života lidí neměla do té doby obdoby. Vojenští stratégové a generálové si nedokázali poradit s masivním použitím zbraní jako byl kulomet kosící útočné řady jednu za druhou. Symbolem této války se tak stal systém frontových zákopů obehnaný ostnatým drátem, bičovaný dělostřeleckou palbou.

Patovou situaci nedokázaly zvrátit ani nové zbraně, jakými byly letectvo a tanky, či použití otravných bojových plynů. V tomto pekle se ocitly i tisíce našich pradědů z Kladenska. V řadách jak legionářů, tak vojáků rakousko–uherské armády, bijících se, i když mnohdy nechtěně, za svou vlast v Srbsku, Itálii nebo na ruské východní frontě.

Pro drtivou většinu z nich ale bylo Rakousko–Uhersko i přes dlouhodobé nenaplňování českých státoprávních požadavků domovem a habsburská dynastie přes všechny výhrady rodem, ze kterého po staletí pocházeli čeští králové. Na počátku této velké války totiž stěží někdo mohl odhadovat, jak toto gigantické střetnutí skončí a co vše bude mít za následek.

Válka zastihla královské horní město Kladno (František Josef I. mu čerstvě povýšil znak přidáním hornických kladívek císařským diplomem 5. srpna 1914) pod vedením starosty Jaroslava Hrušky (úřad vykonával 1889–1918 s tříletou přestávkou v letech 1895–1898). Město bylo v rozkvětu urbanistickém i hospodářském. Přesto kapitál vydobytý těžkou prací kladenských horníků a hutníků ve městě většinou nezůstával a mizel do ústředí zdejších průmyslových společností ve Vídni. To se velmi podepisovalo na nedostatečné vybavenosti města (v roce 1910 žilo v Kladně 19 369 obyvatel v 1650 domech, další tisíce dělníků pak přebývaly v okolních obcích), která byla v příkrém rozporu s průmyslovým významem Kladna. pokračování zítra  

Karel Drvola (*1980)
Vystudoval obor odborná historie ve Filozofické fakultě Slezské univerzity v Opavě, kde nyní pokračuje v doktorandském studiu. Specializuje se především na české dějiny 19. a 20. století a regionální kladenskou historii. Zaměstnán je jako historik – kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kde se s jeho prací můžete seznámit až do konce srpna na výstavě Pytláci a pytláctví.


Autor: Redakce

22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení