Jak potvrzuje kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková, policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál vyrážejí na „přepadovky“ v brzkých ranních hodinách a kontrolují jak zbraně, tak potřebné doklady. Z taktických důvodů místo své návštěvy pochopitelně předem neoznamují.

Jedna z takových kontrol proběhla před časem například na Unhošťšku, kde policistky prověřily myslivce v oblasti Unhošť-Štoka. „Před připravovaným honem zkontrolovaly téměř dvacet honců v myslivecké chatě. Dále se během dopoledne vydaly do obce Kyšice, Bratronice a Hostouň, kde honci už byli v polích a lesích. V terénu zkontrolovaly policistky přes čtyřicet osob. U všech účastníků honu prověřily, zda mají u sebe předepsané doklady, a to platný lovecký lístek, průkaz zbraně, zbrojí průkaz a doklad o zaplaceném pojištění. V neposlední řadě byla provedena kontrola technického stavu zbraní. Samozřejmostí byla i dechová zkouška na požití alkoholických nápojů, před i během lovu,“ řekla mluvčí Nováková.

V těchto akcích budou policisté pokračovat, protože právě začíná lovecká sezóna a čas mysliveckých honů. Je nutné, aby jejich účastníci dodržovali bezpečnostní pravidla související s používáním zbraní a chránili život, zdraví a majetek ostatních občanů. „Policisté navíc upozorňují veřejnost, aby se nevystavovala možnosti střelného poranění a lidé nevcházeli na místa, kde probíhají hony a uposlechli pokynů pořadatele honu,“ doplnila mluvčí.

Jeden z prvních honů se letos na Kladensku uskuteční příští sobotu 3. listopadu. Jak potvrdil Jan Husák, předseda Mysliveckého spolku Záboří-Libovice, lov začíná slavnostním nástupem před mysliveckou chatou v 8 hodin, kdy se následně vydají všichni do terénu. „V současné době má náš spolek jednadvacet členů, přičemž máme dva nováčky – z toho jednu ženu. Ty jsou u myslivců spíše výjimkou. Oba noví členové budou slavnostně pasováni na myslivce tradičně tesákem,“ řekl Husák. Následuje slavnostní výřad, společný oběd i večerní zábava.

Nároky na získání loveckého lístku jsou vysoké a ani loveckou zbraň nedostane každý. „Žadatel o lovecký lístek musí dovršit 16 let a projít předepsaným procesem, kdy podstoupí dvouměsíční školení. Dále se rok vzdělávat v praxi v terénu ve vybraném mysliveckém spolku a následně složí zkoušky z myslivosti. Podobně je to i se získáním zbrojního průkazu. Také zde je potřeba podstoupit zhruba dvouměsíční kurz a další náležitosti, než oprávnění k používání zbraně získáte,“ poznamenal.

Žádná smutná událost je při lovu podle předsedy naštěstí dosud nepostihla, vše ale růžové není. „Kulovnicí nikdo z našich lidí zraněn nebyl. Ale je pravdou, že pár ran od broků jsem už dlouhé roky u myslivců schytal. Zranění nebyla vážná, ale zůstanou vám pořádné modřiny, jinak pevný oděv brok zachytí,“ dodal Husák.

Ani Jaroslav Peroutka, který je členem myslivecké stráže v Okresním mysliveckém spolku Vraný, zatím žádnou tragédii nezažil. „Zatím se nestalo, že by byl u nás někdo při honu vážně nebo smrtelně zraněn. Ať už lidé nebo psi. Při norování se mi ale přihodilo, že se mi zaběhl jeden ze dvojice jezevčíků a našel jsem ho až v psím útulku na Rakovnicku,“ řekl myslivec.

Také jeho spolek pořádá hon o první listopadové sobotě. „Vzhledem k tomu, že naše honitba je spíše polní, je problém, že mnoho zajíčků uhyne při jarních pracích na polích. Se zajíci je to velká bída. Co se týká bažantů, máme vlastních odchovnu, tak jich očekáváme více. S divočáky je to u nás také slabší a o něco více bychom mohli ulovit srnčí zvěře. Uvidíme, kolik honů nakonec uspořádáme a co nám zbude do tomboly mysliveckého plesu, který pořádáme v lednu,“ dodal Peroutka.

Lovecké lístky

Počet vydaných lístků závisí na tom, zda některý z mysliveckých spolků pořádá zkoušky u Českomoravské myslivecké jednoty. Absolvování zkoušky je podmínkou pro vydání loveckého lístku.

"V loňském roce jsme vydali přes dvě desítky loveckých lístků občanům s trvalým bydlištěm v našem správním obvodu a kolem 150 loveckých lístků cizincům. Aktuálně jsme na podobném počtu nyní v říjnu, takže očekáváme mírný nárůst žádostí občanů s trvalým pobytem ve správním obvodu Kladna. Naopak u cizinců jsme zaznamenali mírný pokles žádostí. Občané s trvalým pobytem v ORP Kladno mohou mít lovecké lístky buď na dobu určitou od 1 dne až do jednoho roku nebo na dobu neurčitou. Cizinci si mohou požádat o lovecký lístek pouze na dobu určitou. V případě, že žadatel předloží všechny potřebné dokumenty, vydáváme lovecké lístky na počkání," potvrzuje mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.


Sazby:
Pro české občany :
1000,- Kč  na dobu neurčitou
150,- Kč na dobu určitou

Pro cizince :
30,- Kč  na 1 den, 50,- Kč na 5 dní, 70,- Kč na 30 dní, 100,- Kč na 6 měsíců, 150,- Kč na 12 měsíců

Jaké doklady je nutné mít s sebou

 

- Vysvědčení o vykonané zkoušce z myslivosti
- Občanský průkaz
- doklad o pojištění
- doklad o zaplacení správního poplatku
- výpis z rejstříku trestů