Ředitelka kladenského úřadu práce Lenka Staňková uvedla, že obce mohou využít příspěvků na zřízení pracovního místa při veřejně prospěšných pracích nebo společensky účelných pracovních míst.

„Znamená to, že mohou zaměstnávat své občany nebo lidi z okolních obcí třeba při úklidu a údržbě,“ vysvětlila Staňková. Zároveň dodala, že pro lidi bez práce je to šance, jak získat potřebnou praxi.

„Místa většinou obsadí nekvalifikovaní lidé, ale je to jejich normální práce, tudíž jsou zaměstnanci a odcházejí z evidence úřadu,“ zakončila ředitelka.

Někteří starostové už mají s politikou zaměstnanosti své zkušenosti, jiní zatím ne. Do druhé skupiny spadají například Lány nebo Pavlov.

„Letos jsme o přidělení veřejně prospěšných pracovních míst požádali, ovšem ještě to nemáme vyřešené. Chtěli bychom vytvořit jedno pracovní místo na údržbu obecního majetku a úklid,“ řekl starosta Lán Karel Sklenička.

V Pavlově řeší jiný problém. „Službu zatím nevyužíváme, jelikož bychom pro případné zájemce nenašli uplatnění. Do budoucna by tato možnost vzniknout mohla, ale v nejbližší chvíli určitě ne,“ vysvětlil starosta Pavlova Josef Kozel.

Naopak v Bílichově zaměstnávají někdy jednoho člověka, jindy třeba i dva lidi. „Dělají zrovna to, co je v obci potřeba. Odklízejí sníh, uklízejí obec nebo udržují zeleň,“ sdělil starosta Bohuslav Ježek.

Ve Smečně tato příležitost je, avšak nikdo ze zdejších o veřejné práce nemá zájem. „Máme zatím špatné zkušenosti s lidmi, jelikož nepracovali podle našich představ. Většinou je potřebujeme na údržbu města či péči o zeleň,“ sdělila starostka Pavla Štrobachová.

Každý měsíc odejde z evidence kladenského úřadu práce okolo 800 lidí, z nichž najde uplatnění 60 procent.