Jak potvrzují vlastníci, většinu bytů zprivatizovali zhruba ve druhé polovině devadesátých let minulého století a od té doby se tu nepohnulo stéblo ve větru. Majitelé a nájemníci domu, kteří si roky marně dopisují bez úspěchu s politiky i úředníky, pozvali proto na návštěvu Kladenský deník, aby nejen redaktorka ale i ostatní čtenáři poznali, jak se v Kladně žije těm, kteří řádně platí daně, jsou občany města, nic nedluží, a přesto jim nezbývá nic jiného, než i v jedenadvacátém století bydlet v nedůstojném prostředí, kde se člověku nechce vyjít raději ani před vchodové dveře.

Sídliště jako v Černobylu

První, na co padne na sídlišti u Bajkalu zrak, jsou popraskané a vydrolené chodníky, parkovací stání nadivoko, zubožené veřejné osvětlení, stejně jako pohled neutěšený pohled do zdi trafostanice. Nevzhledné je i postupně se rozpadající torzo někdejšího komerčního komplexu Bajkal z dob socialismu, kde na terase rostou břízy, tráva a kopřivy, které prý celoročně nikdo neseká a dospělému člověku dosahují v červnu pod bradu. U zadního zaslepeného vchodu Bajkalu odpadávají kachličky, bortí se okolní zídka a u fontány v parčíku, která už dávno nevábí k odpočinku, si dávají dostaveníčka nejčastěji hloučky nejrůznějších partiček. Místy to podle zdejších obyvatel na Bajkalu vypadá spíše jak v opuštěném sídlišti v Černobylu.

close Obyvatelé Kročehlav u Bajkalu jsou nespokojeni s prostředím, kde žijí. Rádi by, aby město do jejich lokality konečně investovalo. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Obyvatelé Kročehlav u Bajkalu jsou nespokojeni s prostředím, kde žijí. Rádi by, aby město do jejich lokality konečně investovalo.

"Skutečně je potřeba, aby se město začalo stavem na sídlišti, kde žijeme, zabývat. Je potřeba, aby někdo zkontroloval i budovu Bajkalu, která je místy život ohrožující. Potřebovali bychom zde dětské hřiště, jak bylo v plánu, protože nejbližší je u Jihu, přímo u hlavní silnice, kam matky nechtějí děti pouštět, protože je to daleko,“ jmenuje nedostatky jedna z obyvatelek domu Petra Altová.

A není sama, na stejném se shoduje i další více než dvacítka obyvatel, kteří byli schůzce s Kladenským deníkem přítomni. Také další obyvatelé upozorňují na to, že například socha – plastika u Bajkalu, která bývala kdysi fontánou, by si opravu zasloužila renovaci. "Kdyby se ji podařilo obnovit a uvést znovu do provozu, bylo by to fajn. V létě zde bývalo příjemné osvěžení. Mimo to bychom rádi, aby do místa více docházely hlídky strážníků, protože v okolí Bajkalu, kde je restaurace i krám, na rozpadající zídce posedávají opilci, kteří si kupují pivo v marketu a pak obtěžují okolí,“ dodala Petra Altová.

Její slova potvrdila i další mluvčí skupiny Erika Štětinová Bilíková a dodala, že i veřejné osvětlení před jejich domem je v kritickém stavu. "Myslím, že lampy obehnané lepicí páskou nejsou dobré řešení. Pokud je lampa rozbitá, je to životu nebezpečná. Navíc půl ulice ani nesvítí. Opakovaně jsme závadu hlásili a nic se neděje,“ upozornila žena.

„Když jsme žádali magistrát o odstranění květináče, který byl používán nepřizpůsobivými jen jako lavička a záchod, žádala jsem také o úpravu chodníků. To bylo zhruba před čtyřmi lety. Květináč tehdy odstranili. Místo něj přislíbil magistrát záhon, který tu dodnes nemáme a nic se nezměnilo ani na stavu chodníků,“ dodala Altová.

Podle svých slov žádala v témže roce za bývalého vedení města magistrát přes zastupitelku Annu Gamanovou o úpravu vjezdu k domu kvůli přístupu vozidel integrovaného záchranného systému (IZS). „Požadovali jsme zákazové značky, aby zde lidé neparkovali a nebránili vjezdu záchranky nebo hasičů. Vyhověli nám. Kromě značek, sem byly umístěny i dopravní kužely, které mezi tím někdo zničil. Dnes je tu pouze jediný. Žluté vodorovné značení je už smazané a příjezdová cesta samá díra. Řidiči tu parkují dál. Často proto musíme volat městskou policii,“ dodala.

Její slova doplňuje i Erika Štětinová Bilíková: „Rádi bychom, aby se příjezdová cesta k našemu domu zúžila tak, aby skutečně mohly v případě potřeby projet složky IZS. Budeme rádi i za slibovanou zeleň a dřeviny. Aby prostředí, ve kterém žijeme, bylo důstojné. Připadáme si tu jak v ghetu,“ dodala.

Plané sliby?

V plánech, které obyvatelům lokality na setkání s občany vedení města za bývalého primátora Dana Jiránka před několika lety představilo, byl i parkovací dům na místě současného Bajkalu. "Slibovali nám vykoupení Bajkalu městem a místo něj parkovací dům s podzemními garážemi. Z našeho pohledu to byly zase jen plané sliby a nic z toho. Situace s parkováním je horší než před lety a od města žádný krok ke zlepšení situace," tvrdí Altová a dodává: "Když vidíme, jak se zvelebuje centrum města, včetně pěší zóny, revitalizace se chystá i na náměstí Svobody nebo u zámku, je nám z toho smutno, že na nás v Kročehlavech město zapomnělo. Je nám jedno, kdo sedí na radnici, ale není nám jedno, jak žijeme," uzavřela.

Jediné, co se podle lidí z Bajkalu zatím podařilo dotáhnout do konce ze strany města, je současné moderní kontejnerové stání, které je nyní vyhovující a dostatečné. „Kromě výše zmíněných nedostatků bych ráda jako pejskařka uvítala více stanovišť se sáčky na psí exkrementy. Málokdo tady navíc v sídlišti psí výkaly sbírá, ale i to je o chování majitelů psů,“ dodala Štětinová Bilíková. V případě neukáznených pejskařů je to pokaždé úkol pro strážníky, kterým nezbývá, než takové chovatele i opakovaně pokutovat.

Pohádky neslibují, změnu ano

Kladenský deník na základě výtek obyvatel Holandské ulice oslovil i vedení města, zda je reálná šance na proměnu lokality, případně v jakém časovém horizontu. Na to primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) odpověděl: „Pokud slýchám sliby ohledně vykoupení objektu Bajkalu, jenž je v soukromém vlastnictví, a stavbě parkhausu, jednalo se o nikoliv z mých úst vyřčené nereálné sliby z říše pohádek."

close Obyvatelé Kročehlav u Bajkalu jsou nespokojeni s prostředím, kde žijí. Rádi by, aby město do jejich lokality konečně investovalo. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Obyvatelé Kročehlav u Bajkalu jsou nespokojeni s prostředím, kde žijí. Rádi by, aby město do jejich lokality konečně investovalo.

Co se týká současnosti, které dokáže současné vedení města změnit, má radnice jasnou představu. "Na úpravu lokality je zpracovaná studie a máme ji v programu. Ještě v letošním roce budeme v lokalitě rekonstruovat chodníky, a o prázdninách dokončéme kompletní opravu nedaleké Americké ulice. Také mě zde trápí komunita nepřizpůsobivých občanů a pokud by bydleli v městských bytech, mohu vám garantovat, že bychom je dávno odstěhovali. Bohužel byty městské nejsou. V této souvislosti mě ale těší pozitivní odezva občanů na výrazně lepší práci městské policie," dodal primátor Volf.

O Bajkal se musí postarat správce dědictví

Vzhledem k tomu, že objekt komerčního komplexu Bajkal je majetkem soukromého vlastníka, bude potřeba, aby řadu nedostatků souvisejích se s rozpadající budovou řešil on. Jelikož ale majitel, který vlastní polovinu objektu, Jiří Liška před dvěma lety zemřel, probíhá stále ještě dědické řízení a až poté bude rozhodnuto, kdo bude novým majitelem a správcem budovy. Nájemci objektu, kde je dnes restaurace a market, i tak nadále platí řádné nájemné prostřednictvím faktur firmě, která zajišťuje administrativu. "Já vyřizuji pouze faktury a nájemní smlouvy se subjekty, které v Bajkalu působí, další věci ohledně dědictví si řeší rodinní příslušníci," potvrdila administrativní pracovnice pro Bajkal Ivana Svobodová.

Kladenský deník hovořil i se synem zesnulého Jiřího Lišky, který potvrdil, že aktuálním správcem celého dědictví je vdova po jeho otci paní Irena Lišková. "Ta má povinnost o nemovitosti řádně pečovat, udržovat je a starat se o ně," sdělil Jiří Liška ml. Kromě Bajkalu je předmětem dědictví i někdejší Jalta v Rozdělově a dalších několik desítek budov i mimo Kladno.

Druhá polovina Bajkalu náleží podle katastru nemovitostí Minovi Michalakisovi, který pobývá aktuálně na Kypru. Kladenskému deníku se ale s tímto vlastníkem spojit nepodařilo.