Dřívější šedivé a neútulné prostory se mění k nepoznání, jelikož má velká část zdejších domů novou fasádu, uskutečnila se výměna oken a zeleně je zde víc než předtím.

,,Situace se oproti dřívějšku hodně zlepšila. Zateplení i plastová okna jednoznačně zvýšila pohodlí a komfort bydlení. Obojí mělo velký vliv na odhlučnění. Kromě toho na chodbách instalovali nová světla s čidly a již před několika lety zde opravili chodníky,“ uvedl Josef.

Na druhou stranu má toto místo pochopitelně i své stinné stránky. ,,Hlavním problémem je nedostatek místa na parkování a takový ten sídlištní vandalismus. U nás v baráku pořád někdo něco ničí. Sice jsou to maličkosti, ale příjemné to není,“ vysvětlil.

Nejstaršími městskými domy jsou rozdělovské věžáky z padesátých let. Na přelomu let šedesátých a sedmdesátých se stavěly panelové domy v okolí Americké ulice v Kročehlavech, sídliště na Okrsku 0 je z konce let osmdesátých.

Tehdejší režim počítal s životností paneláků v řádech několika desítek roků. V současnosti je jejich rekonstrukce a modernizace podstatnou finanční zátěží jak pro město, tak pro bytová družstva.

,,Většina domů, jež jsou v majetku města, již prošla částečnou rekonstrukcí,“ uvedl ředitel Správy bytového fondu Vojtěch Munzar.
Nejproblematičtějším místem v Kladně jsou pravděpodobně budovy u Mety. ,,Ačkoliv jsou to jedny z novějších staveb pocházejících z konce osmdesátých let, trpí určitými stavebnickými neduhy tehdejší doby. Nicméně v rámci rozpočtu byly vymezeny peníze na dokumentaci a studii, která se rekonstrukcí sídliště zabývá,“ zdůraznil Munzar.

Vlastníci mají několik možností jak čerpat peníze na opravy domů. Kladenští využili pomoc státu v rámci programu Panel, jenž slouží především k hrazení úroků z poskytnutých úvěrů. Rozpočet tohoto programu však není dostačující k uspokojení požadavků všech zájemců.

Další možností jsou dotace od Evropské unie v rámci Projektu veřejné podpory. Prostřednictvím tohoto programu se může žádat o půjčku 200 000 eur na dobu tří let bez ohledu na to, kolika domů a bytů jste majitel. Znamená to tedy, že daný finanční obnos by získali jak kladenští radní, tak třeba pražští, přestože počet domů a bytů ve vlastnictví je zcela určitě rozdílný.

Využít lze například i evropské fondy. To však současně vyžaduje spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a předem není jasné, jak velké finanční prostředky se získají.

A jaké peníze umožňují financování rekonstrukce v městských bytech v Kladně? ,,Jen nájemné nestačí. Další součástí investic jsou peníze z úvěrů z programu Panel, přímé dotace a část výnosu z privatizace bytů a domů,“ spočítal Munzar.

K dnešnímu dni je v Kladně dva tisíce čtyřistaosmdesát bytů, jejichž vlastníkem je město. Žije v nich na šest tisíc osob.

Matěj Říha