Některé silnice na Kladensku jsou doslova v katastrofálním stavu. Jedna z hlavních dopravních tepen, kterou denně brázdí stovky kamionů a osobáků, protíná také Slaný a Smečno.

Krajská komunikace tak na některých místech spíše připomíná tankodrom. „Při průjezdu Smečnem je to skutečně o život a neumím si představit, co se stane, až vyjedou první motorkáři. Nejhorší je úsek u starého hřbitova v zatáčce. Mám velkou starost a strach," řekla včera starostka Smečna Pavla Štrobachová.

Silnice protínající město byla přitom před pár lety za 21 milionů korun opravena. Lidé na její rekonstrukci čekali dlouhé roky. Nyní se vozovka pod koly aut doslova drolí.

„Jsem přesvědčena, že rakovnická firma, která rekonstrukci prováděla, neodvedla kvalitní práci. Přece není možné, aby se silnice takhle za pár zim rozpadla. Navíc mě znepokojuje, že v úseku, kde jsou obrovské výtluky, umístili silničáři výstražnou dopravní značku napevno, jako by se s opravou v dohlednu ani nepočítalo," podivuje se starostka, která musí denně zodpovídat desítky dotazů naštvaných obyvatel. „Stěží lidem vysvětluji, že to není naše vina," dodala Štrobachová.

Kladenský deník se proto na skutečný stav věci včera informoval na Středočeském krajském úřadě. Jeho mluvčí Nicole Mertinová vysvětlila, že silnice ve Smečně byla opravena metodou recyklace na základě provedené diagnostiky konstrukčních vrstev komunikace.

„Brzy po provedení prací se však projevily poruchy způsobené právě sníženou únosností podložních vrstev. Dodavatelská firma provedla částečnou opravu. Reklamaci recyklace vozovky však z uvedeného důvodu odmítla," konstatovala mluvčí.

Stav silnice se podle jejích slov vloni ještě zhoršil, když tudy kvůli uzavírce opravované silnice I/16 projížděly navíc další tisíce aut.

Ředitelství silnic a dálnic proto nyní rozhodlo, že silnice musí být rozbitém úseku neprodleně opravena.

Zbývající úsek silnice II/236 je podle silničářů v návrhu oprav v rámci škod způsobených po zimě, na které byla požadována Krajskou správou a údržbou silnic dotace ze Státního fondu pro dopravní infrastrukturu.

„Po skončení období zimní údržby, která byla v letošním roce pokynem Ministerstva dopravy prodloužena do dnešního dne, tedy 10. dubna, bude provedena kontrola stavu silniční sítě a stanoven harmonogram oprav v závislosti na přidělených finančních prostředcích a kapacitních možnostech smluvního dodavatele údržbových prací.

Termín a způsob opravy komunikace II/236. Ředitelstvím silnic a dálnic ČR bude stanoven po projednání mezi Krajskou správou a údržbou silnic Středočeského kraje a touto organizací, které má proběhnout v nejbližších dnech," uzavřela mluvčí středočeského kraje Nicole Mertinová.

Umístění pevné značky dopravního značení do postižené lokality ve Smečně je nutné podle mluvčí Mertinové z jednoho prostého důvodu, a to, že mobilní značení bohužel svém místě nikdy dlouho nevydrží. Zapuštění do betonu je jediný možný způsob, jak značku uchovat.