Někdo se zranil pyrotechnikou, záchránaři ošetřovali i děti, které to přehnaly s alkoholem, policisté většinou uklidňovali rozvášněné opilce a hasiči likvidovali požáry způsobené pyrotechnikou. Na Mladoboleslavsku shořela garáž za půldruhého milionu korun. Co je nejdůležitější, nikdo nebyl vážně zraněn, ani nezemřel.

Záchranáři

Jak potvrdila mluvčí středočeských zdravotníků Monika Nováková: "Od devatenácté hodiny jsme poslední den uplynulého roku vyjížděli k 12 pacientům, kteří se zranili v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, ošetřili jsme 3 pacienty zraněné od zábavní pyrotechniky a v péči jsme měli 6 nezletilých pacientů s intoxikací alkoholem."

První výjezd v souvislosti se zábavní pyrotechnikou měla posádka z Kladna, kde si jedenatřicetiletý muž poranil zápěstí a ruku, po ošetření byl převezen do kladenské nemocnice. „Na silvestrovskou směnu jsme posílili i počet operátorů, tedy místo 8 sloužilo noční směnu 11 lidí,“ doplnila Nováková. I tak bylo výjezdů méně než v předchozím období. Při meziročním srovnání ošetřili na přelomu roku 2022/23 středočeští zdravotníci za 12 hodinovou směnu 8 pacientů se zraněním od pyrotechniky a 43 lidí pod vlivem alkoholu.

Hasiči

Poslední den v roce vyjeli středočeští hasiči ke 44 událostem. První den roku 2024 přinesl do šesté hodiny ranní 25 dalších událostí. Převážně šlo o požáry (33), většinou odpadu. I to je o poznání méně, než v roce předchozím. Největší oheň, který hasiče zaměstnal 22 minut po půlnoci likvidovali V Řepově na Mladoboleslavsku, kde se vypukl požár v garáži s dílnou a místo vyrazilo celkem šest jednotek hasičů.

„Z garáže byly vyneseny a následně ochlazeny propan-butanové lahve a lahve s acetylenem. Škoda způsobená požárem činí jeden a půl milionu korun. Příčina požáru je předmětem šetření,“ potvrdil mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Nejčastěji podle Sýkory vzplály v rámci kraje odpady, kontejnery případně hořelo od zalétnutých světlic. "V Kladně v ulici Maxe Švabinského likvidovali hasiči například zbytky po ohňostroji," doplnil Sýkora.

Policie

A relativní klid byl na silvestra a v prvních hodinách Nového roku také z pohledu středočeských policistů. I v jejich případě řešili meziročně o poznání mnohem méně událostí. Přesto se lidé na policii o silvestru a na Nový rok obrátili ve 473 případech.

Policejní mluvčí Michaela Richterová sdělila, že muži zákona museli většinou uklidňovat rozvášněné nebo opilé sousedy a vyjeli i k několika potyčkám. „Policisté vyjížděli nejvíce k případům fyzického napadení jak v rodině tak na veřejnosti, což se obešlo bez vážnějších zranění. Policisté řešili i případy nepovoleného používání zábavní pyrotechniky, rušení nočního klidu a také drobné požáry související s pyrotechnikou,“ uzavřela policejní mluvčí.