Aby i dospívající generace měla možnost poznat jak skromně, ale velmi pěkně naši předkové žili, zasloužilo se v letošním roce vedení slánského muzea, které Třebíz spravuje, o to, aby došlo nejen k zásadním opravám střechy Šubrtova statku, ale i o to, že muzeum bude moci získat do majetku například dům s číslem popisným dvacet.

Kvůli tomu, že po zániku okresních úřadů byla i Třebíz dlouhodobě v kompetenci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, nebylo možné až do letošního roku provádět investiční akce.

„Díky tomu, že národopisné muzeum už nyní náleží Slanému, mohli jsme konečně začít s opravou střechy na statku č.p. 2, kam zatékalo a hrozilo jeho další poškození,“ řekla ředitelka Vlastivědného muzea ve Slaném Božena Franková. O položení nové střechy se postarala soukromá firma z nedalekých Tuřan, přičemž je tímto v Šubrtově statku nyní nově chráněn nejen depozitář, ale i kancelář a sociální zařízení.

Jedním z největších turistických lákadel Třebíze je kromě dalších stavení bezesporu rodný dům spisovatele Václava Beneše Třebízského. V jeho těsném sousedství je roky neužívaný a značně narušený objekt s číslem popisným 20, který nyní čeká na ochranu památkářů.

„Dům bychom měli mít v pronájmu od obce až do roku 2016. Rádi bychom ho po rekonstrukci koncipovali jako dům vesnické švadleny, kde by byla výstava šicích strojů a případně spodního prádla,“ doplnila ředitelka Franková. Podle jejích slov je na domě potřeba opravit hlavně střechu, dále podlahy a fasádu.
O provoz skanzenu a jeho čistotu, i to, aby byly věci vždy na svém místě, se celoročně obětavě stará průvodkyně Zdeňka Bakalářová společně se svým manželem Vladimírem Bakalářem.

„Před sezonou je pro nás prvořadé, abychom udělali generální úklid a lidem se u nás líbilo. Kromě toho si Třebíz občas vybírají pro natáčení i filmaři. Naposledy u nás točil režisér Zdeněk Troška filmovou pohádku na motivy Jana Drdy Nejkrásnější hádanka. Před nedávnem se opět poptával jeden štáb, tak uvidíme, jestli spolupráce vyjde,“ řekl Vladimír Bakalář.

Otevírací hodiny v národopisném muzeu

Otevřeno od 1. května do 31. října
úterý–neděle 9 – 16 hodin
Vstupné:
dospělí 35 Kč; senioři 20 Kč; děti, školní výpravy a studenti 15 Kč
červenec a srpen – sobota a neděle do 18 hodin